Architekt Jean Nouvel se kvůli pokutě soudí s filharmonií

Slavný francouzský architekt Jean Nouvel se rozhodl soudit s pařížskou filharmonií, jejíž nové sídlo podle jeho projektu se za velkých ovací otevřelo v roce 2015. Informovali o tom v pondělí jeho právníci. Nouvel čelí požadavku vedení filharmonie, aby zaplatil pokutu 170 milionů eur (4,3 miliardy Kč) za prodlení při stavbě a za překročení rozpočtu. Budova s původním rozpočtem 173 milionů eur totiž nakonec stála 386 milionů.
Budova Pařížské filharmonie (zdroj Philharmonie de Paris)

Nouvelovi právníci William Bourdon a Vincent Brengarth tvrdí, že požadavek filharmonie je “zcela neadekvátní” a “potenciálně likvidační“. Podle nich je rovněž neobvyklé, že provozovatelé budovy chtějí finanční kompenzace pouze od autora návrhu a nikoli od dalších stran zodpovědných za stavbu, včetně stavebních firem.

Filharmonie poslala ateliéru Jeana Nouvela platební rozkaz na 170 milionů eur v roce 2017. Konkrétně v něm vyčísluje zodpovědnost autora za škody a vícenáklady, je v něm obsažena i pokuta 110 milionů eur jako penále za zpoždění při stavbě. Bitva o zaplacení pokuty se odehrává před administrativním soudem, stížnost ze strany architekta Nouvela se ale má projednávat před finanční prokuraturou.

Koncertní dům v areálu Parc de la Villette měl být původně hotov už v roce 2012, ale jeho dokončení se několikrát odložilo. Hliníkem obložená budova zdobená vkládanými obrysy ptáků, která uvnitř na šesti podlažích skrývá hlavní koncertní sál s kapacitou 2400 diváků, 15 zkušeben, vzdělávací centrum a restauraci s kavárnou, se nakonec otevřela v lednu 2015, krátce po teroristickém útoku v redakci týdeníku Charlie Hebdo. Nouvel se otevření nezúčastnil kvůli sporům o provedení stavby, kterou původně označoval za nejprestižnější projekt své kariéry.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat