Architekt Jean Nouvel se kvůli pokutě soudí s filharmonií

Slavný francouzský architekt Jean Nouvel se rozhodl soudit s pařížskou filharmonií, jejíž nové sídlo podle jeho projektu se za velkých ovací otevřelo v roce 2015. Informovali o tom v pondělí jeho právníci. Nouvel čelí požadavku vedení filharmonie, aby zaplatil pokutu 170 milionů eur (4,3 miliardy Kč) za prodlení při stavbě a za překročení rozpočtu. Budova s původním rozpočtem 173 milionů eur totiž nakonec stála 386 milionů.
Budova Pařížské filharmonie (zdroj Philharmonie de Paris)

Nouvelovi právníci William Bourdon a Vincent Brengarth tvrdí, že požadavek filharmonie je “zcela neadekvátní” a “potenciálně likvidační“. Podle nich je rovněž neobvyklé, že provozovatelé budovy chtějí finanční kompenzace pouze od autora návrhu a nikoli od dalších stran zodpovědných za stavbu, včetně stavebních firem.

Filharmonie poslala ateliéru Jeana Nouvela platební rozkaz na 170 milionů eur v roce 2017. Konkrétně v něm vyčísluje zodpovědnost autora za škody a vícenáklady, je v něm obsažena i pokuta 110 milionů eur jako penále za zpoždění při stavbě. Bitva o zaplacení pokuty se odehrává před administrativním soudem, stížnost ze strany architekta Nouvela se ale má projednávat před finanční prokuraturou.

Koncertní dům v areálu Parc de la Villette měl být původně hotov už v roce 2012, ale jeho dokončení se několikrát odložilo. Hliníkem obložená budova zdobená vkládanými obrysy ptáků, která uvnitř na šesti podlažích skrývá hlavní koncertní sál s kapacitou 2400 diváků, 15 zkušeben, vzdělávací centrum a restauraci s kavárnou, se nakonec otevřela v lednu 2015, krátce po teroristickém útoku v redakci týdeníku Charlie Hebdo. Nouvel se otevření nezúčastnil kvůli sporům o provedení stavby, kterou původně označoval za nejprestižnější projekt své kariéry.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na