Asociace profesionálních divadel vyzývá ke shromáždění na podporu Ukrajiny

Asociace profesionálních divadel ČR vyzývá česká divadla, kulturní a státní instituce, aby v předvečer (čtvrtek 23. února 2023) výročí agresivního přepadení Ukrajiny uspořádala symbolická shromáždění na její podporu.

Ukrajinská hymna u Národního divadla v Praze (zdroj Národní divadlo)
Ukrajinská hymna u Národního divadla v Praze (zdroj Národní divadlo)

Asociace profesionálních divadel ČR vyzvala před rokem všechna česká divadla, kulturní, veřejné a státní instituce k podpoře nedotknutelnosti území států vyvěšením ukrajinských vlajek. Prapory na našich budovách stále visí, protože ruská agrese trvá. Vinou prezidenta Putina, politického vedení Ruska, jeho armády a všech, kteří je podporují, se prohlubuje humanitární, hospodářská a morální katastrofa. Je ohrožena mírová budoucnost v Evropě.

Asociace profesionálních divadel ČR letos vyzývá: “Zahrajme v předvečer výročí agresivního přepadení Ukrajiny Ukrajinskou hymnu, vzpomeňme na všechny oběti a poděkujme těm, kteří neustávají v podpoře úsilí Ukrajiny o obnovu územní celistvosti a samostatnosti. Musíme vytrvat v podpoře Ukrajiny, protože je to jediná cesta k udržitelnému míru, svobodě a spravedlnosti.”

Ve čtvrtek 23. února v 18:00 hodin zahrají a zazpívají v Praze umělci Národního divadla u Srdce pro Václava Havla (na náměstí Václava Havla/piazzety u historické budovy ND) ukrajinskou hymnu. Za účasti ministra kultury Martina Baxy, chargé d’affaires Ukrajiny Vitalije Usatyje. Několikaminutovou aktivitu do svého živého vysílání zařadí Česká televize.

Připojí se divadla z celé republiky (například Naivní divadlo Liberec, Východočeské divadlo Pardubice, Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, Dejvické divadlo nebo Divadlo Na Zábradlí). Svou budovu mimořádně nasvítí Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích, Městské divadlo Mladá Boleslav, Centrum experimentálního divadla v Brně, Divadlo loutek Ostrava nebo Moravské divadlo Olomouc. Na Hudební scéně Městského divadla Brno vystoupí po představení Lakomec s proslovem ukrajinská konzulka Anna Proshko. Moravské divadlo Olomouc bude ve čtvrtek ve foyeru promítat ukrajinské filmy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments