Balet Národního divadla v sezoně 2023/2024

Jako ostatní soubory Národního divadla, odhalil včera své plány na novou sezonu i soubor baletu, respektive jeho umělecký ředitel Filip Barankiewicz. Chystají se dvě premiéry a jeden unikátní projekt.
Balet ND – Popelka (vizuál letošní inscenace)

„Věřím, že divadlo hraje v naší kultuře zásadní roli – přináší inspiraci. Důležité jsou pro nás zejména dvě oblasti: inovativní přístup a péče o náš soubor, o umělce, kteří ho tvoří. To jsou závazky a hodnoty, na nichž si zakládáme. Na třetím místě je aktivní občanství formující celou společnost. Tyto tři principy – inovace, umělci a aktivní občanství – ovlivňují naše rozhodování a utvářejí naše poslání. Prostřednictvím metafory pohybového jazyka a široké škály emocí promlouvá naše duše a my tak nacházíme společnou řeč s ostatními lidmi. Takové vyjadřování nám umožňuje přijímat výzvy, zůstáváme bdělí a vnitřně živí, plní radosti. Díky těmto hodnotám přijímáme svou osobní roli ve sdílené komunitě: Rozvíjíme vztah s diváky, umělci a dalšími kolegy na všech scénách Národního divadla. A ve službách zmíněných tří základních principů – inovace, umění a aktivního občanství – se ponese sezona 2023/2024 plná různorodosti a stylové pestrosti,“ říká Filip Barankiewicz.

Jako první uvede Balet inscenaci Beyond Vibrations, triptych současných choreografů: Moving Rooms Krzysztofa Pastora, Frank Bridge Variations Hanse van Manena a Fly Paper Bird Marca Goeckeho. Spojujícím elementem není jen moderní pohybový slovník, hledání svébytných estetik a výrazná tvůrčí křehkost či hloubka metaforického sdělení, ale i vibrace nástrojů – uměleckých prostředků: tančícího těla, vibrující struny. A to ať již v choreografiích Krzysztofa Pastora, Hanse van Manena a Marca Goeckeho nebo v hudbě Alfreda Schnittkeho, Henryka Góreckého, Benjamina Brittena a Gustava Mahlera. Krzysztof Pastor a Marco Goecke se navíc představí publiku i souboru Národního divadla vůbec poprvé. Česká premiéra se odehraje 5. října 2023 v Národním divadle.

Coppélia Ronalda Hynda podle Maria Petipy rozšíří naši kolekci klasických baletů. „Je to další kvalitativní stupeň v dramaturgii. Navazujeme tak na dosavadní repertoár, stavíme na našich i diváckých zkušenostech. Tento okouzlující rodinný balet pro diváky všech generací patří k základnímu baletnímu kulturnímu odkazu, na světových jevištích se ustálil hned po svém prvním historickém uvedení v Paříži v roce 1870. Z choreografie Ronalda Hynda z roku 1985 vyzařuje klasická krása doprovázená jímavými melodiemi Léa Delibese a okouzlující scénou Roberty Guidi di Bagno,“ doplňuje vedení Baletu. Titul je plánován na jeviště Státní opery, premiéra bude 16. května 2024.

Holo Harmonies – The Cross-Border Live Experience, nová choreografie Maura Bigonzettiho, slibuje průkopnickou šanci objevit originální taneční a hudební zážitky společně ve Státní opeře a v Divadle Baden-Baden v jediném představení 1. prosince 2023. Jde o světovou premiéru projektu, který v tomto rozsahu nebyl nikdy a nikde dosud uveden. Unikátní propojení divadelního světa a nových technologií, virtuální reality, hologramu. „Opravdu můžeme tančit před plným hledištěm v Praze a přitom tento okamžik sdílet s hudebníky v Baden-Badenu, aniž by kdokoliv rozpoznal, že místo živého umělce účinkuje hologram? Lze cestovat mezi realitami, být teď a tady stejně jako tehdy? Vést dialog mimo čas a prostor, posouvat hranice vnímání a klást otázky nejen v rámci našich uměleckých či kulturních zkušeností, ale i běžného lidství?“ Tyto otázky přinese nová produkce, která využije možnosti, která zatím zkoumala komorní díla současného tance.

Na repertoáru Baletu zůstanou tituly Romeo a Julie, Popelka, Spící krasavice, Tramvaj do stanice Touha, Louskáček – Vánoční příběh, Oněgin, Forsythe/Clug/McGregor, BPM, La Sylphide a La Fille mal gardée, kterou Balet uvede v rámci turné.

„Kromě stávajícího programu vám nabízíme také doprovodné programy (baletní dílny, dramaturgické úvody, autogramiády). Novinkou bude vzdělávací projekt na Nové scéně s názvem DANCE ON, který zahrnuje otevřené lekce, individuální tréninky a choreografickou laboratoř, v jejímž rámci můžete objevovat zrod nové tvorby. Rádi bychom vás inspirovali i tím, že poodhalíme něco z každodenních příprav, ukážeme vám, jak se umělci i další zaměstnanci podílejí na vzniku divadelního kouzla, které má svá vlastní pravidla,“ doplňuje vedení Baletu.

(Redakčně upraveno)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments