Ašská ZUŠ získala zdarma pianino Petrof, nahradí zde starý nástroj z éry komunismu

Základní umělecká škola Roberta Schumanna v Aši dostane od rodinné nadace Karla Komárka (KKFF) jeden klavír od společnosti Petrof. Škola uspěla s žádostí, jež zaslalo celkem 152 škol. Nadace rozdá školám 11 nástrojů ze zakázky, kterou odmítl převzít čínský odběratel kvůli návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Zásilka nástrojů Petrof pro Čínu měla hodnotu 200 000 eur (5,3 milionu korun).

ZUŠ Roberta Schumanna Aš – Galakoncert 2019 (zdroj zusas.cz)

Ašská umělecká škola dostane jedno pianino v hodnotě 219 000 korun. Ředitelka školy Anna Pokorná to považuje za velký úspěch. „Máme z toho obrovskou radost. Tím důvodem, proč nás vybrali, bylo asi to, že máme jedny z nejstarších hudebních nástrojů. Všechna školní klavírní křídla pocházejí z opuštěných domácností po odsunutých Němcích, pianina z éry komunismu,“ řekla dnes novinářům Pokorná.

„Nový nástroj umístíme do našeho nového koncertního sálu. Pomůže nám v rozvoji dovedností a v motivaci pro našich téměř 80 žáků hry na klavír a jejich pedagogy. Naše škola slouží jako komunitní centrum a centrum kultury ve městě,“ uvedla ředitelka.

Zatím nedostala informaci, kdy nový nástroj obdrží. Podle ředitele KKFF Luboše Veselého by se osm pianin Petrof a tři klavíry Petrof měly rozdat školám na přelomu roku.

Podle starosty Dalibora Blažka město investovalo do umělecké školy v posledních letech desítky milionů korun. „Jsou i v novém objektu v budově bývalého učiliště LaRitma. Postupně přijde i doba, kdy se začnou obnovovat i další starší hudební nástroje, ale vše je to o penězích,“ řekl Blažek.

Ašská ZUŠ, která je nejzápadnější uměleckou školou v ČR, byla založena v roce 1892. Poskytuje zázemí pro více než 500 žáků a 27 členů pedagogického sboru. K dispozici je tam 16 učeben pro různé hudební obory, učebna pro hudební nauku, učebny dramatického oboru, koncertní a divadelní sál pro 250 diváků. Škola se aktivně podílí i na městských akcích, sama pořádá koncerty a divadelní vystoupení.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


4 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments