Atrium na Žižkově zve na klavírní cyklus plný českých i světových premiér
Výjimečnost cyklu spočívá zejména ve zvoleném repertoáru. Jak vysvětluje jeho dramaturg a interpret, Miroslav Beinhauer: „Hlavní myšlenkou je uvést dramaturgicky různorodou klasickou hudbu, která se jinde téměř neobjevuje. Atrium disponuje velmi kvalitním koncertním křídlem, proto jsem zvolil klavírní program, respektující zároveň akustická specifika barokní architektury.“
Každý z koncertů bude samostatnou hudební kapitolou. Úvodní koncert představí vrcholná díla renomovaných žijících skladatelů. Zazní první „velká“ virtuózní kompozice amerického skladatele Johna Adamse Phrygian Gates a křehká Ein Kinderspiel německého skladatele Helmuta Lachenmanna, přičemž se nejedná o cyklus určený dětem, jak by se dle názvu mohlo zdát. Českou premiéru bude mít klavírní verze skladby Ma fin est mon commencement Adriána Demoče a pražskou premiéru kompozice No. 4 Petra Bakly, který přislíbil svou účast na koncertě.
Další koncerty mají recitálovou formu. V květnu Atrium na Žižkově rozezní klavírní kompozice Milana Knížáka, které sám autor popisuje jako „změť hudebních vzpomínek“ psaných „na sucho, u stolu, bez jakýchkoliv hudebních nástrojů“. Nesou překvapivé názvy, jako Trampská sonátka (2021), Želé (2022) či Ukradeno Ježkovi a Satiemu, přesypal a dosypal Milan Knížák (2022). Většina z nich bude uvedená vůbec poprvé. Na podzim pak posluchači uslyší nezaslouženě pozapomenuté skladby jednoho z nevýznamnějších českých skladatelů 20. století, Aloise Háby.
„Pro možnost rozšíření hudební nabídky programu Atria o soudobou hudbu jsme se vyloženě nadchli, neboť se jedná o jedinečnou příležitost, jak oslovit širší okruh posluchačů. Rádi bychom ji postupně do našeho programu začleňovali více a tímto nenásilně návštěvníky přesvědčili, že i toto klasické odvětví stojí za pravidelný poslech a přispět tak k jeho popularizaci,“ říká programová manažerka Atria Jana Gajová.
Interpretace se ujme přední český klavírista a odborník na soudobou hudbu a hudbu 20. století Miroslav Beinhauer. Na svém kontě má spolupráci s renomovanými světovými skladateli jako Klaus Lang, Bernhard Lang, Georg Friedrich Haas či Marc Sabat a účast na mnoha festivalech jako například musikprotokoll, Struny podzimu či Ostravské dny. Zároveň je jediným na světě, kdo dokáže hrát na unikátní šestinotónové harmonium Aloise Háby.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]