Aureum Saxophon Quartett konečně vystoupí v ČR

Do šonovského kostela sv. Markéty zamíří festival Za poklady Broumovska v sobotu 2. července s koncertem rakouského souboru Aureum Saxophon Quartett. Koncert začíná v 18:00 hodin, vstupné je dobrovolné.

Aureum Saxophone Quartett (zdroj Aureum Saxophone Quartett)
Aureum Saxophon Quartett (zdroj Aureum Saxophon Quartett)

Vystoupení čtveřice mladých hráčů na saxofony, rakouského souboru Aureum Saxophon Quartett, bude pomyslným návratem a oslavou živých vystoupení. Soubor se měl totiž na festivalu před dvěma roky prezentovat naživo, pandemie ale zkomplikovala pořádání akcí pro veřejnost, a tak jejich koncert zazněl alespoň online. Koncert je zaznamenán a k vidění na festivalovém YouTube kanále. Protože ale nic nenahradí zážitek z živého vystoupení, oživí tentokrát neobvyklé spojení čtyř saxofonů prostory šonovského kostela sv. Markéty, který je zasazený do půvabné krajiny blízko polských hranic.

Majestátní barokní prostory broumovského klášterního kostela sv. Vojtěcha přivítaly v sobotu 25. června první letošní návštěvníky festivalu Za poklady Broumovska. Kostelní lavice zaplnilo 223 lidí, kteří si přišli vyslechnout Zahajovací koncert festivalu v podání rezidenční umělkyně festivalu – harfenistky Kateřiny Englichové a Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Andrease Sebastiana Weisera. Zaplněným kostelem zněla díla Clauda Debussyho, Maurice Ravela, Antonína Dvořáka, a především premiéra skladby „Krajina paměti“, kterou vytvořil rezidenční skladatel Kryštof Marek přímo pro festival Za poklady Broumovska a která se setkala s mimořádně vstřícným přijetím publika.

„Musím říct, že jsem byla jako na jehlách, což přiměje člověka, aby se hodně soustředil. Je tu úžasná atmosféra a harfa ladila celou dobu, byť je venku asi tak 50 stupňů, a uvnitř v kostele je pochopitelně zima. To je vždycky pro každou harfistku horor… Adrenalin způsobil, že si vůbec nepamatuji, jaké to bylo. Ale myslím si, že se provedení líbilo, tak jsem moc ráda,“ uvedla po koncertě Kateřina Englichová. Festivaloví posluchači měli, jako každý rok, možnost podpořit koncert dobrovolným vstupným, které na konci festivalu míří pomoci kostelům broumovské skupiny. První z třinácti koncertů vynesl částku 20.180 Kč.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments