Až 80 procent diváků nechce po divadlech vrátit vstupné

Až z 80 procent nechtějí lidé po divadlech vracet vstupné za představení, která se v důsledku opatření proti šíření koronaviru neuskutečnila. Lidé souhlasí s tím, že představení, která si vybrali a zaplatili, zhlédnou v náhradním termínu. Divadla se snaží zůstat se svými příznivci v kontaktu díky živým přenosům, pokud počet umělců v jednu chvíli na scéně odpovídá zavedeným zákazům, nebo streamováním záznamů svých inscenací. Vybírat peníze za ně divadla zřizovaná státem či městem ale nemohou, diváci však mohou divadlům poskytnout dar.
Divadlo na Vinohradech (archiv OP)

Ode dneška začíná své inscenace uváděné od roku 2012 streamovat Divadlo na Vinohradech. Program najdou diváci na webu, vysílá se vždy ve 20:00 a následující den ve 14:00 a vysílá se v reálném čase. “Záznamy jsme pořizovali z pracovních důvodů zpravidla na generálních zkouškách prostřednictvím čtyř kamer. Je u nich tedy přítomno publikum. Jsme si jisti, že Vám mohou ve stavu nouze celkem dobře připomenout zážitek, který byste v divadle měli,” uvedla Zuzana Paulosová z divadla.

Uvedla, že asi 60 procent diváků, kterým divadlo nabízí vrácení vstupného, chce počkat na nový termín. Přibližně třetina lidí chce peníze vrátit, jde podle ní především o důchodce, kteří měli třeba naplánovanou cestu do Prahy, nebo studenty, kteří si chtěli zhlédnutím klasiky třeba doplnit učební látku. Několik procent lidí pak peníze divadlu věnuje.

Divadlo svými přenosy uvede inscenace, které již nejsou na repertoáru, i hry, které na repertoáru jsou a budou i po obnovení provozu; jejich uvedení může být pozvánku na plnohodnotný divadelní zážitek.

Až 80 procent diváků volí výměnu lístků na pozdější termín, což pro divadlo znamená velkou podporu,” sdělila vedoucí obchodního oddělení Švandova divadla Kateřina Vodáková. Také smíchovská scéna dostává od některých diváků peníze za neodehraná představení darem.

Ředitel Národního divadla Jan Burian již dříve řekl, že ztráty první české scény budou obrovské, jen do konce března vrací na vstupenkách za zrušená představení za všechny soubory ve všech budovách více než 20 milionů korun. Divadlo posouvá premiéry, je připravené některé i zrušit, zatím na neurčito odložilo zahájení předprodeje na září i předprodej předplatného. Také ND se setkává s tím, že lidé peníze za neodehraná představení nechtějí zpět a divadlu je věnují.

Na zákaz hromadných akcí mezi prvními reagoval Cirk La Putyka, kterému se doteď podařilo vybrat 741.000 korun, přispělo mu 1695 dárců. “Ztráta na tržbách do konce března činí 1,5 milionu korun,” řekl za soubor, jehož 82 procent příjmů tvoří tržby ze vstupného, Jiří Sedlák. Darované peníze podle něj umožnily umělcům, aby dostali 70 procent svého standardního honoráře, zbytek šel na provoz divadla či přípravu dalších přenosů. Na ten první se 11. března dívalo 50.000 diváků.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat