Německo má pro umělce “záchranný deštník”

Německá ministryně kultury Monika Grütters je přesvědčená, že ochrnutí veřejného života v důsledku šíření koronaviru přináší „nenahraditelné ztráty v německé kulturní krajině“. Proto představila program, nazvaný „záchranný deštník pro oblast kultury, umělecké tvorby a médií“.
Monika Grütters (foto D. Reinhardt)

Víme o potřebách, víme o zoufalství postižených,“ prohlásila Grütters. „Zejména kulturní sektor je charakteristický svým vysokým procentem samostatně výdělečně činných osob, které nyní zažívají existenční problémy. Jsem proto ráda, že mohu říct: Pomoc přichází – co nejrychleji a jak jen nebyrokraticky je to možné. Ráda bych tímto upřímně poděkovala ministrovi hospodářství, financí a práce, že vzal v úvahu starosti umělců i lidí z tvůrčí a mediální oblasti, které jsme předložili k jednání. To také značí, že federální vláda si je celkově vědoma jedinečného významu našich hodnot v oblasti kultury, umělecké tvorby a médií.“

Koronavirus je mimo jiné i útokem na způsob života mnoha umělců, kteří tvoří a formují německý kulturní národ,“ uvedla Grütters. Zamrznutí společenského života zasáhne masivně kulturní instituce a umělce, stejně jako všechny samostatně výdělečné osoby. „Kvůli nízkým finančním rezervám, které jsou výsledkem nízkých průměrných příjmů, ohrožuje situace jejich existenci.“

Grütters odhaduje, že od března do května 2020 muselo být zrušeno přibližně 80.000 kulturních událostí v zemi. Jen v tomto období se škody v kulturním sektoru odhadují na 1.25 miliardy eur. Ministryně kultury proto představila rychlou a pokud možno i minimálně byrokraticky zatíženou pomoc. „Nikoho nenecháme na dně,“ řekla. Za tímto účelem plánuje Německo balíčky pomoci v celkové výši 50 miliard eur.

Kromě miliard na podporu samostatně výdělečně činných osob a malých podniků, plánuje Grütters také přesměrovat finanční prostředky z kulturních projektů, které již v tomto roce nelze realizovat. Jako alternativu pro kulturní instituce se stálými zaměstnanci, považuje Grütters také flexibilní systém krátkodobých pracovních výhod pro společnosti. Proces schvalování nových mimořádných půjček v kulturním sektoru by měl být zároveň zrychlen.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat