Newyorská filharmonie právě zrušila zbytek sezóny, hudebníkům přesto zaplatí

Zatímco newyorská Metropolitní opera propouští ve velkém, vedení New York Philharmonic (NYP) se přes zrušení zbytku sezóny odhodlalo ke krokům, které povedou k dalšímu udržení personálního obsazení orchestru.
David Geffen Hall – The New York Philharmonic (zdroj Wikipedia)

Členům NYP budou zachovány všechny zdravotní výhody, které mají ve svých současných pracovních smlouvách do 20. září 2020. Všichni členové dostanou minimální mzdu od 1. do 30. dubna 2020, poté budou pobírat plat v rozsahu 75 procent z původního platu, minimálně do 31. května.

Jelikož domácí scéna NYP, Lincoln Center Campus, je uzavřena a koncerty zrušeny, personál filharmonie pracuje ze svých domovů. Vedení NYP předpovídá provozní ztráty okolo 10 milionů amerických dolarů v důsledku koronavirových uzavírek.

Hudebníci orchestru souhlasili s využitím veškerých autorských práv na nahrávky v mediálním archivu NYP, který je nyní nově otevřen veřejnosti prostřednictvím bezplatného online portálu.

Generální ředitelka NYP Deborah Borda uvedla: „Rozhodnutí o zrušení našich koncertů bylo pro nás obzvláště bolestivé: hudba člověka stabilizuje a léčí, a víme, že tato uzavírka je pro naše publikum stejně tak závažná, jako pro naše hudebníky i celou instituci. Během současné, prudce proměnlivé situace vyvíjíme plány na zvládnutí neustálých změn a nepředvídatelného. V naší 178leté historii zakusila NYP americkou občanskou válku, dvě světové války a přežila i pandemii španělské chřipky roku 1918. – My se vrátíme!

Orchestry a divadla v Americe či Austrálii nejsou státními institucemi, ale soukromými společnostmi bez nároku na státní dotace. Veškerý jejich příjem je tak závislý na prodeji vstupného, a tak se tyto společnosti v době koronavirových uzavírek ocitají na hranici krachu, jak je tomu v případě Australské opery, nebo stojí před radikálními opatřeními, jako newyorská Metropolitní opera.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na