Týden s tancem

Tanec přestěhovaný do online světa – koho sledovat a podpořit na domácí scéně, s kým si před obrazovkou společně zatančit a jaké poklady nyní v online světě najdeme ze zahraničních produkcí.
Divadlo Ponec (zdroj wikipedia.org, autor VitVit)

Na situaci nedobrovolné izolace umělců i diváků reaguje postupně celý svět performing arts přesunem do online prostředí. Sám o sobě je to velký vývojový skok, k němuž by pravděpodobně postupně došlo i bez koronavirové krize, která se stává jeho katalyzátorem. V tuto chvíli přestávají být sociální sítě kritizovanými uzurpátory času a pozornosti a stávají se klíčovým médiem, které sice nikdy nemůže zprostředkovat ideální dojem živé přítomnosti, ale vytváří úplně nový způsob prožitku v různé kombinaci času a prostoru. Než přejdeme k teoretickým úvahám, nabízíme souhrn aktuálních tipů, co nám nová média zprostředkovávají jako divákům i účastníkům:

PONEC pouští divákům tanec domů
Po vzoru prvních průkopníků, Tanec Praha z. ú. / PONEC – divadlo pro tanec spouští online platformu s názvem Pusťte si tanec domů! Diváci tak budou moci např. sledovat stream záznamů vybraných představení z produkce divadla. První proběhne 26. března od 20:00 hod a nabídne divákům inscenaci Johany Pockové a Sabiny Bočkové Jáma lvová; další – dílo choreografky Cécile Da Cost Roselyne – bude zveřejněno hned následující den 27. března ve stejný čas. Tanec Praha nabídne i taneční online lekce přes sociální sítě a další kreativní příspěvky umělců.

Divadlo je sice pro veřejnost nyní zavřené, snažíme se však spolu s umělci hledat cesty, jak zůstat s diváky v kontaktu. Naprostá většina umělců zůstává doma, ale i tak si uvědomuje, jak důležité je pečovat o duševní zdraví společnosti, a to všech věkových kategorií,“ vysvětluje Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka Tance Praha a dodává: „Ponec ponechává prostor na zkoušení a tvůrčí rezidence pro limitovaný počet osob i možnost natáčet audiovizuální vzkazy divákům“.

Sabina Bočková a Johana Pocková – Jáma Lvová (foto Vojtěch Brtnický)

Odkaz na stream bude k dispozici na našich webových stránkách www.divadloponec.cz u jednotlivých představení a také na facebookovém profilu divadla PONEC. Záznamy jsou zdarma, ale diváci mohou umělce spolupracující s Poncem podpořit na https://www.donio.cz/Ponec.

A jak to bude letos s mezinárodním festivalem TANEC PRAHA? „Přípravy se nezastavily. Vše se chystá tak, abychom koncem dubna mohli definitivně rozhodnout, co nám daná situace umožní realizovat,“ říká Kreuzmannová. Přehlídka domácí tvorby Česká taneční platforma má náhradní termín určen na 24. – 27. listopad 2020.

Soubor fyzického divadla Tantehorse online
Soubor Tantehorse založili v roce 2007 režiséři a performeři Miřenka Čechová a Radim Vizváry. Skupina se profilovala inscenacemi využívajícími současný tanec, pantomimu a divadelní techniky včetně multimédií. Nyní mají diváci možnost seznámit se s tvorbou tohoto souboru v online prostředí. Pod heslem „Když nemůžete do divadla, musí divadlo za vámi“ odemkl soubor záznamy dvou svých inscenací na platformě vimeo:

Light in the Darkness (2009)
hrají: Miřenka Čechová a Radim Vizváry
režijní spolupráce: Petr Boháč
scénografie a kostýmy: Lucia Škandíková, Petra Vlachynská
hudba: Mašout Hukela
light design: Martin Špetlík

https://vimeo.com/31381776

V rámci domácího video-divadla vám přinášíme další naši klasiku, představení na kterém se dal poprvé dohromady tým Tantehorse, Smrt Markýze de Sade (On the Dark Road). Užijte si karanténu v makabrozní poetice,“ vzkazuje soubor k druhému videu.

Death of Marquis de Sade (2007)
hrají: Miřenka Čechová a Radim Vizváry
režijní spolupráce: Petr Boháč
scénografie a kostýmy: Petra Vlachynská
hudba: Mašout Hukela
light design: Martin Špetlík

Cirk La Putyka se ve středu se svými diváky spojí živě a slibuje z cyklu (A)live: Co na jevišti neuvidíte! Rosťa Novák ml. provede diváky historií company Cirk La Putyka, těšit se máme na live rozhovory se členy company a video materiály, které jste ještě neměli kde vidět. Vysílání bude v reálném čase, takže dotazy vítány. Představení podpoří mladou novocirkusovou krev, soubory Holektiv, Feel the Universe Circus Company, Cink Cink Cirk a Michaelu Starou. Vystoupí Jiří Kohout, Daniel Komarov, Valentin Verdure, Ethan Law, Andrej Rády.

Pokud se chcete potěšit záznamy inscenací ze zahraničí, můžete si počkat na vysílání Royal Ballet na jejich Facebooku nebo Youtube. 27. března zpřístupní ze záznamu balet Péťa a vlk a 17. dubna to bude balet Metamorfóza (v 19:00 hodin greenwichského času). Od 20. března si mohou diváci vyzkoušet na 30 dní zdarma online televizní platformu Marquee TV, se kterou se ROH spojil a bude na ní zprostředkovávat některá svá představení.

Pařížská Opera taká zařazuje vysílání koncertů, oper a baletů, v tomto případě odemyká záznamy inscenací na předem určenou dobu. Od 30. března do 5. dubna bude možné sledovat Labutí jezero v choreografické úpravě Rudolfa Nurejeva, od 13. dubna do 19. dubna komponovaný večer choreografií Jeroma Robbinse – Fancy Free, Suite of Dances, Afternoon of a Faun, Glass Pieces.

Divadlo Sadler’s Wells nabídne postupně celovečerní představení, která se měla objevit na jeho prknech, i taneční workshopy, celá série nese název Digital Stage, Digitální jeviště. Jako první bude k dispozici 27. března nejnovější představení mužského souboru BalletBoyz Deluxe (recenzi jsme přinesli zde), vysílat se bude na Facebooku.

BalletBoyz – Ripple (foto George Piper)

Fit s tanečníky online
Poměrně široká je teď nabídka online cvičení s tanečníky, kteří se o některé své udržovací lekce dělí se svými diváky, ať už sami za sebe individuálně, anebo v součinnosti se svým souborem nebo tanečním studiem, které vedou nebo v něm vyučují.

Václav Kuneš dál 6 dní v týdnu vede taneční rozcvičky v 10:30 dopoledne a v 17:00 odpoledne, na svém facebookovém profilu, paralelně na facebookovém profilu 420PEOPLE a jejich Instagramu. Podle hesla kolik zařízení, tolik streamů.

Laterna magika streamuje hodiny svých tanečníků v 11:00 dopoledne, lekce Pilates se rozšířily o univerzální hodiny současného a klasického tance se členy souboru.

Zajímavou fúzi lidového tance a fitness nabízí platforma Folk it, která je českým projektem nadšenců, kteří jsou přesvědčeni o tom, že tančit na lidovou hudbu není mrtvá zábava a že folklór nepatří jen na jeviště a do skanzenu. Aktuálně nabízí náhradou za své kurzy streamované lekce, ale placené, jedna stojí 70 korun.

Své tréninky nabízí online také primabalerína Barbora Kohoutková, na lekce je také nutné se přihlašovat individuálně, ať už na distanční hodinu klasického tance nebo na speciální cvičení Gyrokinesis®, jedna lekce stojí 150 korun.

Choreografka Dana Pala streamuje spolu s dalšími lektory hodiny cvičení Pilates.

 

Tréninky klasického tance si můžete dát s uměleckou ředitelkou English National Ballet Tamarou Rojo. ENB zatím neuvolnil do vysílání záznamy svých inscenací, ale baletní tréninky má už zveřejněné dva a další budou zřejmě přibývat jako denní lekce. V bezpečné vzdálenosti se slavnou balerínou trénuje několik málo tanečníků na baletním sále, a tak nemusí být jednoduché zopakovat všechno v domácím prostředí. Časově vychází zahájení hodiny na naše poledne, trvá něco přes hodinu a záznamy zatím zůstávají zachované na youtube.

A jsou také mezinárodně dostupné lekce Gaga. Nedá se přímo říci, že jde o taneční techniku, v lekcích se tanečník i „civilista“ má dostat do spojení se svým tělem a svou představivostí, prohlubovat vztah k fyzikalitě, vnímání skrze vlastní tělo, samozřejmě zlepšování kondice, koordinace, pružnosti a v neposlední řadě zažívat radost z pohybu, což je možná tím úplně nejdůležitějším prvkem Gaga. Tento pohybový jazyk vyvinul a stále rozvíjí choreograf Ohad Naharin.

Podrobnosti najdete na stránce https://www.gagapeople.com/, kde je nyní možné se přihlásit na online lekce, které jsou vysílané několikrát denně. Lekce Gaga/people jsou určené široké veřejnosti, lekce Gaga/dancers profesionálním tanečníkům. Rozvrh hodin je podle místního času. Dobrovolné kurzovné mohou účastníci zaplatit prostřednictvím platformy Gofundme.

Gaga/people – 9:00 A.M. (Tel Aviv time)
Gaga/dancers – 2:00 P.M. (Tel Aviv time)
Gaga/people – 6:00 P.M. (Tel Aviv time)

Gaga/people – 9:00 A.M. (Eastern Standard Time, NYC)
Gaga/dancers – 2:00 P.M. (Eastern Standard Time, NYC)
Gaga/people – 6:00 P.M. (Eastern Standard Time, NYC)

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat