Metropolitní Opera propouští? Přední americká operní scéna terčem kritiky

Dne 19. března 2020 sdělila na Twitteru reportérka rozhlasové stanice NPR Anastasia Tsioulcas, že Metropolitní opera v New Yorku propouští kvůli koronavirové odstávce zaměstnance, orchestrální hráče i sbor i technické síly.

Následně se na Twitteru objevila protichůdná informace časopisu Van Magazine, jemuž pod příslibem anonymity sdělil člen orchestru MET, že jsou zaměstnanci pouze na nucené dovolené do 31. března a do té doby se jim ani neruší zdravotní pojištění. Zdá se, že v situaci pandemie se takové zásadní zprávy z operního světa šíří nejprve na sociálních sítích formou privátních statusů. Podobně se ohradilo několik sólistů MET, včetně mezzosopranistky Jamie Barton, že se o zrušení svých úvazků vedením Metropolitní opery dověděli ze sociálních sítí dříve, než dostali jakoukoliv přímou zprávu z divadla.

Zpráva ohledně nucené dovolené zaměstnanců Metropolitní opery souvisí s rozhodnutím, že Metropolitní opera nebude sólistům vyplácet žádné kompenzace za zrušená přestavení. Z právního hlediska na to má naprosté právo, protože většina sólistických smluv v USA zahrnuje i tzv. klauzuli force majeure („vyšší moc“) která určuje, že v případě přírodních katastrof nebo jiných událostí, nad kterými nemá ani jedna strana kontrolu, se kontrakt ruší bez finanční náhrady. Kritici této klauzule namítají, že si Metropolitní opera získala již dvakrát pomoc z finanční nouze tím, že si sólisté nechali dobrovolně snížit platy a navíc si šéf Metropolitní opery Peter Gelb vydělal v poslední sezóně velkou sumu cca 2,17 milionu dolarů a má již podepsanou slušnou smlouvu, která mu zajištuje post až do roku 2027.

Současný přístup vedení MET je v kontrastu s aktivitami ostatních operních a orchestrálních institucí v USA, které svým zaměstnancům i hostujícím umělcům nabídly různé možnosti finanční podpory. Seznam těchto institucí si můžete prohlédnout zde. V mezidobí MET bezplatně streamuje záznamy představení na stránkách Met Opera on Demand, což finančně nepomůže ani sólistům, ani samotné MET, která pouze získá větší mediální ohlas.

Ve čtvrtek vydala MET oficiální prohlášení, že ruší celý zbytek sezony a zakládá fond na finanční podpoporu, který by pokryl očekávanou ztrátu 60 milionů dolarů. Počínaje dubnem přestane posílat platy orchestru a sboru. Ponechá jim však zdravotní pojištění. Peter Gelb se oficiálně vzdal svého měsíčního platu. Platy administrativních sil budou sníženy o 25-50 %. Nikdo z úředníků nebude propuštěn.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat