Balet Národního divadla a Laterna magika v sezoně 2024/2025

Národní divadlo představilo dramaturgické plány na sezonu 2024/2025. Dohromady představí všechny soubory 21 premiér a na repertoáru zůstává dalších 66 inscenací. Balet Národního divadla chystá čtyři premiéry, Laterna magika dvě, obě v režii zahraničních tvůrců.
Balet ND – La Sylphide (Paul Irmatov a Alina Nanu, foto Serghei Gherciu 2023)

Balet Národního divadla uvede v sezoně 2024/25 tři celovečerní premiérové tituly a jeden složený večer ze tří choreografií. Představí tak šest choreografických děl, z čehož čtyři budou uvedena ve světové premiéře. Plánuje pokračovat ve svých doprovodných aktivitách, pod značkou ND+ budou k dispozici baletní dílny, autogramiády i dramaturgické úvody, naváže se na úspěch první řady doprovodného programu DANCE ON. Sezona 2024/25 bude i dál ve znamení zahraničních turné.

„Středobodem naší umělecké vize je závazek poskytovat divákům rozmanitý repertoár, který zahrnuje klasická, neoklasická a současná díla. Věříme, že nabídka široké škály stylů přináší tanečníkům i publiku bohatý a naplňující zážitek. Snažíme se, aby repertoár byl vyvážený a přitom dynamický, od ikonických klasických baletů po špičkovou současnou tvorbu. Ukazujeme všestrannost a talent umělců Baletu Národního divadla,“ říká umělecký ředitel Baletu ND Filip Barankiewicz k nové sezoně.

Jako první bude uvedena 3. října 2024 ve Stavovském divadle světová premiéra v choreografii českého tvůrce Viktora Konvalinky. Půjde o původní balet s názvem Slunečník, Měsíčník a Větrník – Příběh tří princezen. V týmu s libretistou Štěpánem Benyovszkým a hudebním skladatelem Ivanem Acherem zpracují pohádku na motivy Boženy Němcové. Titul je určený nejen dětskému divákovi, inscenace bude multimediální, výrazově současná.

Další původní premiérou, která vznikne na tělo souboru bude Rimského-Korsakova Šeherezáda v choreografii Maura Bigonzettiho. Ke spolupráci je přizván i další italský tvůrce Carlo Cerri. Autoři slibují balet neobyčejných vizuálních kvalit, s orientálním nádechem a krásným – tradičním příběhem. Světová premiéra se odehraje 28. listopadu 2024 v Národním divadle.

MacMillanova adaptace slavného románu Abbého Prévosta o Manon Lescaut ztělesňuje autorův vynikající vhled do lidské psychologie a mistrovství narativní choreografie. Balet Manon je dílo světového renomé a se slavnou inscenační tradicí, která stojí na umění sira Kennetha MacMillana vyjádřit prostřednictvím vášnivých duetů naléhavou niternou touhu osudové lásky. Česká premiéra tohoto světoznámého kusu bude uvedena 20. února 2025 ve Státní opeře.

Posední premiéra se přiblíží světu moderního až současného tance, a to 24. dubna 2025 v Národním divadle, kde se představí díla tří tvůrců: Hanse van Manena (choreografie Sarcasmen), Andreje Kajdanovského a Eyala Dadona (půjde o nové choreografie ve světové premiéře). Andrej Kandanovskij v roce 2018 pro Balet ND vytvořil choreografii v rámci večera Slovanský temperament, Eyal Dadon uvásí v současnosti choreografii Artza v rámci inscenace bpm.

Repertoár Baletu Národního divadla budou dále tvořit stálice repertoáru: Labutí jezero (chor. John Cranko), Louskáček – Vánoční příběh (chor. Youri Vàmos), Popelka (chor. Jean-Christophe Maillot), Coppélia (chor. Ronald Hynd), Romeo a Julie (chor. John Cranko), Beyond Vibrations (chor. Krzysztof Pastor, Hans van Manen, Marco Goecke), bpm (chor. Eyal Dadon, Yemi A.D., Sharon Eyal & Gai Behar), Kafka: Proces (chor. Mauro Bigonzetti), Tramvaj do stanice Touha (chor. John Neumeier) a La Sylphide (chor. Johan Kobborg, na zájezdu).


Laterna magika – Valérie a týden divů (foto Vojtěch Brtnický)
Laterna magika – Valérie a týden divů (foto Vojtěch Brtnický)

Laterna magika připravuje dvě světové premiéry. „Obě premiéry po více než 20 letech navážou na zahraniční spolupráci s renomovanými režiséry, kteří mají ve svém oboru zcela jedinečné přístupy a vize, jež souzní a reflektují principy Laterny magiky,“ uvádí umělecký šéf Laterny magiky Radim Vizváry.

Režisérem první inscenace In Our Hands je Darcy Grant, umělec ceněný v oblasti fyzického a akrobatického divadla. Patří k předním světovým tvůrcům a jeho tvorba definuje současné cirkusové umění. Je zakládající člen jednoho z nejlepších australských souborů Circa a momentálně působí jako umělecký ředitel v Gravity & Other Myths. In Our Hands bude multižánrový projekt, který navazuje na repertoár Laterny magiky a zároveň je příslibem progresivního a inovativního přínosu. Laterna magika má ambice s touto inscenací také vycestovat na zájezdy do zahraničí. Premiéra se uskuteční 12. prosince 2024.

Dalším hostujícím umělcem bude Thomas „Thom“ Monckton je mezinárodně uznávaný a cenami ověnčený performer a režisér z Nového Zélandu, který vyniká v žánru nonverbálního a komediálního divadla. Pro Laternu magiku vytvoří inscenaci Pluto, která přinese odlehčenější a humornější pohled do filmového studia, založeného skupinou podivínů. Ti odvážně a s nadšením vstupují do konkurenčního světa filmového průmyslu, jemuž vůbec nerozumí. Ztvárněním komediálního příběhu nabídne Laterna magika žánr, se kterým doposud nepracovala. Tato premiéra je naplánována na 6. března 2025.

Do sezony 2024/2025 přejdou ze současného repertoáru inscenace Valérie a týden divů, Krajina těla, Poe, BatoLaterna, Robot Radius a Zázrak (s)tvoření. Nadále bude Laterna pokračovat v úspěšné spolupráci se Signal Festivalem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments