Národní divadlo plánuje v další sezoně odvážnější premiéry

Národní divadlo připravuje pro další divadelní sezonu 21 premiér, což je o jednu více než v předešlé sezoně. Plány na nadcházející sezonu novinářům dnes představil generální ředitel Národního divadla Jan Burian.
Národní divadlo (zdroj město Praha, foto Tomáš Kratochvíl)
Národní divadlo (zdroj město Praha, foto Tomáš Kratochvíl)

“Loňský rok byl pro Národní divadlo mimořádně úspěšný. Národní divadlo navštívilo o 100.000 návštěvníků více než v roce 2022,” uvedl Jan Burian. Prodalo se necelých 406 000 vstupenek, odehrálo 917 představení (z toho 285 bylo operních představení). Podle Buriana budou premiéry v nadcházející sezoně odvážnější než tomu bylo doposud.

Opera Národního divadla bude pokračovat v oslavách Roku české hudby 2024 a soubory Opery Národního divadla a Státní opery uvedou díla Tajemství, Prodanou nevěstu a Libuši Bedřicha Smetany, Rusalku a Čerta a Káču Antonína Dvořáka a Příhody lišky Bystroušky Leoše Janáčka. Opera Národního divadla (ND) a Státní opera v příští sezoně také přivítá řadu zahraničních sólistů. Plánuje také osm premiér, celkem 39 inscenací ve 320 představeních a dva festivaly italské opery.

Čtyři z osmi premiér oddirigují hudební ředitelé Opery ND a Státní opery Andrij Jurkevyč a Robert Jindra. Zbylé čtyři premiéry budou dirigovat hosté. Sezonu ve Státní opeře zahájí soubor premiérou Verdiho Otella. Titulní role se ujme ukrajinský tenor Denys Pivnickij, Desdemonu ztvární moldavská sopranistka Olga Busuiocová.

Dalšími premiérami budou tituly Šárka Zdeňka Fibicha v rámci oslav Roku české hudby, Platée Jean-Phillipa Rameaua, Médea Luigiho Cherubiniho, Faust Charlese Gounoda, Manon Lescaut Giacoma Pucciniho, Její pastorkyňa Leoše Janáčka a Lear Ariberta Reimanna.

Mimo stálých inscenací nabídne Opera ND a Státní opera festivaly italské opery, první připomene na konci listopadu sté výročí smrti Giacoma Pucciniho. Druhý přinese šest nejslavnějších oper Giuseppe Verdiho. Na druhý festival, který bude v lednu a únoru příštího roku, přijede například švédská operní hvězda Christina Nilssonová, která v Praze ztvární Aidu krátce před svým debutem v této roli v Metropolitní opeře v New Yorku.

V únoru příštího roku také do Prahy belcantová sopranistka Jessica Prattová, která zazpívá scény z Belliniho a Donizettiho oper.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3 2 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments