Balet Národního divadla: Mosty času v novém hávu a Sametové baletní gala

Balet Národního divadla nabídne v nejbližších dnech výjimečné taneční události oslavující mistrovskou tvorbu Jiřího Kyliána. Komponovaný večer Kylián – Mosty času poprvé 13. listopadu v české premiéře ozdobí Kyliánova choreografie Gods and Dogs. Navíc tři úvodní listopadová představení inscenace Kylián – Mosty času přinesou další obohacení, totiž historicky první pražské hostování Korejského národního baletu.
Gods and Dogs, Balet Národního divadla (foto Serghei Gherciu)

Unikátní večery slibující mimořádný zážitek a v Národním divadle se odehrají 13., 14. a 15. listopadu. Součástí speciálně komponovaného představení Kylián – Mosty času bude kromě Petite Mort a Sechs Tänze (Šest tanců), dvou opusů Jiřího Kyliána na hudbu W. A. Mozarta, nově také Gods and Dogs v podání Baletu ND. Korejský národní balet se představí v choreografii Forgotten Land. Tuto niternou taneční skladbu, uchvacující hlubokou krásou, vytvořil Jiří Kylián na hudbu Benjamina Brittena v roce 1981 pro soubor Stuttgartského baletu.

Choreografie Gods and Dogs vznikla v roce 2008 pro Kyliánem zformovaný soubor Nederlands Dans Theatre. Píše se, že autorským záměrem bylo pojmout ji jako studii hranice mezi nemocí a zdravím, normálností a šílenstvím a úvahu o normách, které oba protipóly definují. Co si však z jejího zhlédnutí divák odnese, je jen na něm. Kylián míří přesně do centra emocí, ale nediktuje, nesvazuje. Naopak. Přemýšlí a divák přemýšlí s ním.

Balet Národního divadla u příležitosti premiéry Gods and Dogs v rámci inscenace Kylián – Mosty času v listopadu vydá knihu nazvanou Budižkněčemu (v originále Bon qu’à ça de) – záznam rozhovorů Jiřího Kyliána s francouzskou publicistkou a administrativní ředitelkou opery ve Štrasburku Marie-Noël Rio. Poutavou knížku o tvorbě, inspiraci, lásce… životě pro české čtenáře přeložil dramatik Michael Lázňovský. Publikace bude v prodeji v Národním divadle.

Původní inscenace Kylián – Mosty času měla premiéru v loňském roce v rámci oslav 100. výročí vyhlášení samostatné Československé republiky. Od 21. listopadu bude uváděna v nové skladbě: Bella Figura, Petite Mort, Sechs Tänze (Šest tanců) včetně novinky Gods and Dogs. Další reprízy následují 22. 11., 8. a 11. 2.

Sametové baletní gala
Speciální projekt uvede Balet Národního divadla 16. listopadu 2019 ve Stavovském divadle. Oslaví 30. výročí sametové revoluce slavnostním baletním galapředstavením. Divákům se představí plejáda baletních osobností působících na naší první scéně, která je významným symbolem kultury České republiky. Slavnostní večer je výjimečný tím, že zatančí přední umělci v choreografiích českých i zahraničních tvůrců a také v nových dílech, která byla vytvořena speciálně pro tuto výjimečnou událost. Balet Národního divadla se velice těší na slavnostní galavečer a především na unikátní choreografie, které ještě nikdy nebyly uvedeny před našimi diváky. Jste zvědaví?“ komentuje program Filip Barankiewicz, umělecký ředitel Baletu ND.

Slavnostní večer bude výjimečný tím, že představí umění a expresivitu českých tanečníků, předních sólistů Baletu Národního divadla. Vášeň pro tanec založená na dechberoucí tělesnosti dala impuls ke vzniku galapředstavení, ve kterém mají tanečníci možnost svobodně vyjádřit pravdivost svých emocí. Tato jedinečná událost přinese divákům sametovou eleganci, kouzlo a energii v tom nejlepším slova smyslu,“ uvádějí organizátoři.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat