Balet Národního divadla na zájezdu v izralském Tel Avivu

Ve dnech 25. - 27. listopadu proběhlo turné pražského Baletu Národního divadla v izraelském Tel Avivu, kde tančil Tel-Aviv Performing Arts Center komponovaný večer Kylián - Mosty času.

Balet ND Praha v Tel Avivu (foto Balet ND)

Čtyři opusy Bella Figura, Gods and Dogs, Petite Mort a Šest tanců, představují pět desetiletí tvorby slavného českého rodáka Jiřího Kyliána a bezpochyby patří ke skutečným lahůdkám světového tanečního divadla. Hostovat s tímto titulem bylo tedy velkou příležitostí ukázat dílo Jiřího Kyliána a reprezentovat naši zemi kvalitním repertoárem, skutečným klenotem světového tanečního dědictví s českými kořeny.

Když byl před dvěma lety Jiří Kylián v Paříži slavnostně uveden do křesla Akademie krásných umění, řekl jsem si, to by byla fantazie představit jej v Izraeli. A dnes se tento sen stává skutečností, navíc v tak obtížné době, kdy jsme do poslední chvíle neměli jistotu, zda se to povede. Nakonec jsme to, i díky partnerům včetně aerolinek dokázali. Mám obrovskou radost, že se to podařilo a že jsme tohoto projektu jako České centrum v Izraeli součástí,“ říká Robert Mikoláš, ředitel Českého centra Izrael.

Balet ND v Izraeli (foto Bale ND)

Umělecký šéf Baletu ND, Filip Barankiewicz, k tomu dodává: „Cítím se velmi propojen s Kyliánovou prací. V letech 1996–2014 jsem působil jako tanečník ve Stuttgartu a po celou doby své kariéry jsme v repertoáru měli Kyliánovy choreografie. Někteří lidé by řekli, že jsou jeho opusy abstraktní a nemají příběh, ale já vnímám, že je v nich především poselství života a smrti. Navíc vytvořil jedny z nejkrásnějších duetů na světě. Zkrátka Kylián je jeden z nejlepších choreografů, kterého znám.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments