Balet ND připravuje premiéru La Bayadère

Balet Národního divadla připravuje premiéru klasického díla La Bayadère, velkého romantického baletu s orientálním námětem. Novou verzi slavného baletu připravuje Javier Torres, mexický choreograf, kterého české publikum zná již z úspěšné inscenace Šípkové Růženky. Premiéra bude 20. listopadu ve Státní opeře.Balet o krásné chrámové tanečnici z exotického prostředí Indie na hudbu Ludwiga Minkuse je dědictvím pozdního romantismu. Milostný příběh s orientálním námětem a virtuózními tanečními výkony je dodnes často uváděn na nejproslulejších světových scénách.

Balet měl premiéru v choreografii známého tvůrce Mariuse Petipy v petrohradském Mariinském divadle v roce 1877. Dramatické příběhy, v nichž tragická pozemská láska zanikne smrtí a poté se obnoví v duchovním světě, byly Petipově éře nesmírně oblíbené. „Tyto příběhy byly také s oblibou zasazeny do dalekých, divákům málo známých zemích, protože jim dodávaly nádech exotičnosti a tajemnosti. Není pochyb o tom, že pro obecenstvo bylo zajímavější sledovat vážnou, i když eroticky laděnou inscenaci, v níž figurovaly indické chrámové tanečnice, než představení o západních jeptiškách,“ míní Torres.

Nedostatečné obecné vědomosti o vzdálených kulturách umožňovaly tehdejším umělcům, aby vytvářeli díla v pohádkovém stylu bez obav, že některé jejich stránky budou vyznívat jako absolutně nelogické. Už samo slovo „bajadéra“ nemá nic společného s indickým pojmenováním, je to francouzský překlad a bylo použito jako název proto, že tvůrcům znělo romantičtěji, než originální indické „dévadási“; oba výrazy označují chrámovou tanečnici.

Bajadéra představovala dokonalý příběh pro toto období. Mladý válečník se zmítá mezi láskou k bajadéře a povinností oženit se s dcerou mocného rádži. Poté, co rádža a jeho dcera nechají bajadéru zavraždit, všechny postihne zkáza, která pak umožní zamilovanému páru dostat se do jiného světa, kde se znovu sejdou.

Na českou scénu se Bajadéra dostala až sto třicet šest let po své premiéře, v roce 2003 ji uvedlo Národní divadlo Brno v choreografii Jaroslava Slavického, před rokem měla inscenace obnovenou premiéru. Uvádí se ještě dvakrát do konce října a poté v květnu. Bajadéra je jeden z baletů, které lze inscenovat pouze ve velkých kamenných divadlech. K jeho uvádění je potřeba nejen dobře technicky připravený a dostatečně velký soubor, ale pro náročnost a velkolepost kostýmní a scénické výpravy i silné provozní a ekonomické zázemí. Přesto ho budou mít od listopadu na repertoáru dvě česká divadla najednou.

Foto ND Praha

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky