Balet Státního divadla Košice uvede novou původní taneční inscenaci

V baletních sálech a na jevišti Historické budovy Státního divadla Košice v těchto dnech vrcholí přípravy na novou taneční inscenaci Extáze / Obrazy o ní, která bude mít premiéru ve čtvrtek 28. dubna 2022. Původní projekt režiséra a choreografa Andreje Petroviče na hudbu Vladislava Šarišského uvádí divadlo jako poctu ženám.
Balet Státního divadla Košice (zdroj Státní divadlo Košice)
Balet Státního divadla Košice (zdroj Státní divadlo Košice)

Inscenace Extáze / Obrazy o ní představuje různé podoby žen inspirované fázemi měsíce, který je magickou branou nejen do cyklu zrození, ale i znovuzrození. Fenomén ženskosti a ženského těla v různých konvenčních i nekonvenčních rolích je v centru inscenace, které dominují také obrazy extatické síly, lásky, schopnosti obětovat se, nepopsatelné bolesti ze ztráty a nezlomnosti jít dál. „Extázi vnímám jako vyvrcholení, jiný stav bytí, v němž se žena může proměnit ve velký silný atom. A nemluvím o fyzické síle, ale o vnitřní síle,“ říká Andrej Petrovič.

Andrej Petrovič přizval ke spolupráci na svém novém projektu známého slovenského klavíristu a skladatele Vladislava Šarišského. Na textech písní se podílel košický spisovatel Tomáš Straka, který spolupracoval i na scénáři. Scénu a kostýmy navrhla Diana Strauszová. O světelný design se postaral Karol Šimek. Dramaturgyní inscenace je Eva Gajdošová.

V prologu a čtyřech scénách uvidí diváci sólisty a sbor Baletu Státního divadla Košice. Vystoupí také děti z Dětského baletního studia SDK.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments