Balet v Národním divadle viděný očima tří sólistek: Alina Nanu (3)

Alina Nanu, balerína moldavské národnosti, jež dostudovala v Praze a zůstala zde v ND, zastupuje nejmladší generaci prvních sólistek. Nelze napsat, že je vycházející hvězdou neboť je na postu první sólistky již řadu let a pyšní se mnoha cenami. Dá se tedy říci, že se nachází na vrcholu své kariéry a baletnímu publiku je již známá. Její neskutečná píle a oddanost baletnímu umění, schopnost se přizpůsobit jakémukoli repertoáru a obrovské mistrovství podpořené hereckým talentem z ní činí nezaměnitelnou osobnost a výraznou tvář nové éry ND za vedení Filipa Barankiewicze. Alina Nanu baletem žije a přistupuje k tomuto umění se skromností, pokorou a láskou. S touto osobností nám přináší rozhovor Hana Polanská.

Připravili jsme pro vás třídílný seriál rozhovorů se sólistkami baletu Národního divadla. Co obnáší životy zasvěcené divadlu a tanečnímu umění z pohledu tří generací výjimečných osobností? Co ženy, které jsme zpovídali, přivedlo k výběru takto náročného povolání? Které povahové rysy jim v něm byly nápomocny? Jaké měly o baletu představy, když ještě byly malými holčičkami, a naplnily se? Převažuje nakonec to, co jim balet dává, nebo to, co jim balet bere?

Poslechněte si výpovědi balerín Terezy Podařilové, která již aktivní kariéru ukončila, Nikoly Márové, jež se zvolna k jejímu konci přibližuje, a konečně Aliny Nanu, která se nachází na jejím pomyslném vrcholu.

Děkujeme všem sólistkám za jejich čas a ochotu se s námi o poznatky o své práci i o fragmenty ze svých životů podělit. Seriál jsme natočili jako poctu těm, kteří zasvětili svůj život kráse a službě divákům. I když můžeme kriticky nahlížet různé aspekty života v divadle, které baletní umění přináší, je třeba to dělat se znalostí tématu a s úctou, která náleží těm, kteří se pro toto umění rozhodli.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments