SOČR připravil vánoční koncert: Vstupné je požadovaný rozhlasový poplatek

Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahraje 11. prosince 2022 ve Smetanově síni Obecního domu dva sváteční koncerty s Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby. Na koncertě zazpívají sóla Dana Burešová, Štěpánka Pučálková, Daniel Matoušek a Jozef Benci. Vystoupí také členové Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu pod vedením sbormistryně Věry Hrdinkové, které doplní členky sboru Carmina Bohemica a členové Kühnova smíšeného sboru. Rozhlasoví symfonici na odpoledním a večerním koncertu vystoupí za symbolických 60 korun.
Symfonický orchestr Českého rozhlasu (zdroj Symfonický orchestr Českého rozhlasu)
Symfonický orchestr Českého rozhlasu (zdroj Symfonický orchestr Českého rozhlasu)

Rozhlasový poplatek v současnosti činí 45 korun. Nenavýšil se již 17 let. Poplatek tvoří klíčový zdroj financování Českého rozhlasu, a tedy i jeho symfonického orchestru. Jako odpovídající a optimální úroveň poplatku odborníci v současné době uvádějí právě částku 60 korun, za kterou můžou návštěvníci vánoční koncerty SOČR navštívit.

Rybova Česká mše vánoční poprvé zazněla na svátky narození Ježíše Krista roku 1796 v katolickém kostele Povýšení svatého Kříže ve Starém Rožmitále. Oblibu získala v první polovině 19. století, kdy se podle historiků hrála hlavně na venkovských hudebních kůrech z nesčetných opisů a téměř zlidověla. Neodmyslitelně patří k vánočním svátkům a období adventu. Premiéru před nepříliš velkým počtem posluchačů v malém vesnickém kostelíku podle dobových zápisů provázelo bubnování deště a vanutí silného větru.

Církvi se popularita České mše vánoční svého času moc nezamlouvala. Svědčí o tom například autentická poznámka neznámého církevního hodnostáře na klatovském opisu Rybovy mše z roku 1864: „Slátanina tato, kteráž za bezpříkladnou urážku církevní hudby považována býti musí, jest po dlouhá léta okrasou Narození Páně v Klatovech a běda řediteli kůru, kdyby kocovina tato neprovozovala se aspoň dvakrát o Vánocích…“

Skladba pronikla i do Evropy a je jedním z nejhranějších českých děl.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments