Baletní gala z Národního divadla v neděli v přímém přenosu

Balet Národního divadla přichystal na neděli v přímém přenosu na ČT art v hlavním vysílacím čase speciální galapředstavení. Pod heslem „Protančíme tím“ chce oslovit a povzbudit své diváky prostřednictvím obrazovek a iVysílání České televize i na Facebooku Baletu ND.
Baletní gala z Národního divadla – Protančíme tím (foto ze zkoušek Serghei Gherciu)

Jsme si vědomi přínosu, který divadlo pro společnost vždycky mělo a i nyní v této paradoxní situaci má. Divadlo má přesah, komunikuje, ovlivňuje, je duchovní nadstavbou. Přestože nehrajeme, snažíme se rozdávat krásu a šířit pozitivní emoce. Chceme povzbudit společnost, která se vyrovnává s řadou potíží – a to nejen přímo zdravotních, ale i psychických a sociálních,“ uvádí šéf baletního souboru Filip Barankiewicz.

V neděli 12. dubna od 20 hodin pořádá benefiční přímý přenos Baletního gala z Národního divadla: Protančíme tím… „Jde nám o dobro, které chceme sdílet. Na toto Baletní gala se vstupenky neprodávají, nicméně můžete přispět na dobrou věc. Celá společnost bude potřebovat naši pomoc: a to nejen ve zdravotnictví. Ve stavu nouze se ocitne kultura, neziskový sektor… Živý přenos gala představení Baletu ND k vám domů by neměl být jen uměleckým zážitkem, ale také dokumentem o poslání umění a způsobu žití v těžké době. To je nakonec i poselství, které díky společným chvílím chceme předat: Buďme stateční a neztrácejme naději.

Baletní gala proběhne za přísných hygienických opatření. Navíc diváci uvidí, jakým způsobem tanečníci zkoušeli. „Víme, že je potřeba si udržet fyzické i psychické zdraví. Dodržujeme vládní nařízení, desinfikujeme, tančíme v rouškách… Také v dramaturgické linii tohoto večera se odráží paradoxy v čase koronaviru: Uvidíte buď sólové výstupy, nebo spolu budou tančit ti, kdo mohou – bydlí spolu doma. Půjde tak o neopakovatelné momenty,“ uzavírá Filip Barankiewicz.

Baletní gala z Národního divadla – Protančíme tím (foto ze zkoušek Serghei Gherciu)

V programu se představí umělci a choreografové:

Choreografie: Viktor Konvalinka, Douglas Lee, Radu Poklitaru, Mauro Bigonzetti, Alejandro Cerrudo, Julien Guerin, Robert Bondara, Eric Gauthier

Tančí: sólisté a členové Baletu ND: Mathias Deneux, Ayaka Fujii, Roger Cuadrado, Alexandra Pera, Tudor Moldoveanu, Radka a Adam Zvonařovi, Francesco Scarpato, Jakub Rašek, Giacomo De Leidi, Giovanni Rotolo, Aya Watanabe, Patrik Holeček, Federico Ievoli

Klavír: Martin Levický

Violoncello: Petr Nouzovský

Večerem provází: Radúz Mácha, člen Činohry ND

Baletní gala z Národního divadla bude v přímém přenosu vysílat ČT Art v neděli 12. dubna od 20 hodin na televizních obrazovkách a v iVysílání. Živý stream poběží také na facebookové stránce Baletu Národního divadla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat