Baletní panorama Pavla Juráše (50)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Tentoraz:
Vianočný expres z celého sveta pre Panorámu: Daria Klimentová, Barbora Kohoutková, Nina Poláková, Edita Raušerová, Jiří Bubeníček, Otto Bubeníček, Jiří Jelínek, Jozef Varga, Lukáš Slavický, Michal Krčmář, Stanislav Fečo, Adam Zvonař, Kamil Pavelka
– Domáci Ježiškov špeciál: Nikola Márová, Marta Drastíková, Andrea Kramešová, Nataša Novotná, Lucie Skálová, Andrea Smejkalová, Alena Pešková, Alexandre Katsapov, Jan Fousek, Jan Kodet, Ondřej Vinklát, Viktor Konvalinka, Václav Kuneš, Marek Svobodník
***

Zdá sa mi to neuveriteľné, ale skutočne sme sa dostali k jubilejnej päťdesiatej panoráme. Pôvodne som ju chcel využiť k akejsi bilancii, či otázkam na tanečníkov čo by na nej zmenili, čo by ich potešilo a či si k nej našli cestu, keď sa v nej pravidelne ich mená a výkony objavujú. Lenže ma potom napadlo, že možno by ma niekto aj pochválil a to by nemuselo vyzerať seriózne žurnalisticky a tak som toho nechal. Miesto toho som sa rozhodol položiť tanečníkom otázky ohľadne Vianoc, ktoré by mohli čitateľov viac zaujímať. Nakoniec sme sa na tom v mnohých prípadoch veľmi dobre zasmiali. Niektorí sa hanbili či ironicky provokovali a tak vznikol pestrý kaleidoskop rôznorodých odpovedí. Tanečníci sami nazvali tento diel Ježiškov špeciál, či Vianočný expres. Som rád, že sa poradilo v nabitom decembri, kedy skoro všetci vystupujú ob deň v nejakom rozprávkovom predstavení, zozbierať toľko odpovedí. Pôvodne som oslovil o dve desiatky viac tanečníkov, z mnohých menších, českých regionálnych divadiel, ale ako je zvykom reagovali záporne, či nereagovali vôbec. Takže tí, ktorí sa tu dnes prezentujú so svojimi prianiami sú hlavne tí, ktorí myslia na divákov a čitateľov v jednej osobe a určite podľa ich mien uznáte, že nerobia prácu, ale tancujú srdcom. A tak s ich výkonmi môžete mať Vianoce po celú divadelnú sezónu.
Aký najkrajší darček ste dostali k Vianociam?

Daria Klimentová, primabalerína English National Ballet: Nemám nejkrásnější dáreček, líbily se mi všechny (smích)

Jiří Bubeníček, prvý sólista, Balet Semperoper Drážďany, choreograf: Já si pamatuji, jako malej kluk, když jsem dostal od rodičů s bráchou k Vánocům počítač Atari. Měl jsem tenkrát strašně velkou radost! Dnes i nejpomalejší mobilní telefon je stokrát rychlejší. (smích) Ale tenkrát to byla obrovská věc!!! (smích)Barbora Kohoutková, emeritná primabalerína, Finnish National Ballet, Bayerische Staatstaballett, Hamburg Ballett, baletní mistr a pedagóg: Nejkrásnější dárek pod stromeček jsou Vánoce jako takové. Čas, kdy se člověk může zastavit a prožít hezké chvilky se svými bližními.

Jiří Jelínek, Principal dancer, West Australian Ballet Perth: Nejhezčí dárek? To si nepamatuji, pro mne jsou Vánoce o pohodě, lásce, jídle a žádný dárky k nim ani nepotřebuju a už x-let říkám všem příbuzným: „Nic mi nekupujte.Nikola Márová, prvá sólistka, Balet Národní divadlo Praha: Můj nejkrásnější dárek k Vánocům byl v roce 2010, když mi v ten den potvrdili v nemocnici, že jsem těhotná.

Alexandre Katsapov, prvý sólista, Balet Národní divadlo Praha: Vánoce slavím asi od roku 2005, protože v Rusku se slaví nejdříve Nový rok s dědem Mrázem a potom šestého pravoslavné Vánoce. To se změnilo, když jsem potkal Nikolu. Nemůžu říct, který dárek byl nejkrásnější, každý měl něco do sebe, ale jedny Vánoce si velmi dobře pamatuji, protože jsme se stěhovali den před Štědrým dnem, takže jsme slavili doslova mezi krabicemi.Nataša Novotná, tanečnica a choreografka, 420PEOPLE: Nejkrásnější dárek byl vždy právě ten, který jsem si v tom kterém roce přála a pod stromečkem nakonec i našla. V letošním roce mi Ježíšek nadělil už předčasně – před měsícem se mi narodila neteřinka, kterou jsme si moc přáli.

Jan Fousek, sólista, balet Národní divadlo Brno: Za těch téměř třicet let života jsem jich už dostal pěknou řádku. (smích) Vybrat ten nejhezčí je opravdu těžké – radost mi udělá každý dárek, který je věnovaný od srdce. Navíc dárky mnohem radši dávám, než dostávám.Nina Poláková, prvá sólistka, Wiener Staatsballet Viedeň: Tých bolo!! (smiech) Pamätám sa, keď som sa ako dieťa veľmi tešila z bábiky alebo lega, tak som sa posledné Vianoce tešila z bicykla od môjho priateľa – samozrejme aj z ponožiek od mojej mamičky. (smiech) Ale urobia mi radosť aj maličkosti. Napríklad kvet alebo keď prídem z práce a priateľ navarí výbornú večeru, alebo ideme na film do kina. Keď je niečo darované z lásky, je to najcennejšie.

Ondřej Vinklát, sólista, Balet Národní divadlo Praha: Když jsem byl dítě, nesnášel jsem takzvané “měkouše“ – ponožky, svetry a podobně. A dnes mi dělají velkou radost. A těch darů, které mi udělaly radost, bylo spoustu. Ale hlavně čím jsem starší, tím více si vážím toho, že se sejde celá rodina.Andrea Kramešová, sólistka, Balet Národní divadlo Praha: Jeden z nekrásnějších dárečků, co si pamatuji jako malé dítě, bylo štěně psa! Na podzim toho roku nám jeden pejsek zemřel a můj bratr na Štědrý den přišel s malinkým štěňátkem s rolničkou a velkou mašli na krku. Bylo to krásné, dojemné a mne ten večer žádné jiné dárky už tolik nepotěšily, i když byly nepochybně také krásné! Láska ke zvířatům a zejména psům mi zůstala celý život!

Viktor Konvalinka, sólista, Balet Národní divadlo Praha, choreograf: Nejkrásnější dárek jsem dostal hloubkové potápění s velrybami na Islandu…Kamil Pavelka, Wiener Staatsballett Vídeň: Tak nejkrásnější dárek jaký jsem k Vánocům dostal, bylo asi volno o Vánocích naposledy před čtrnácti lety!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments