Týden s hudbou (34)

  1. 1
  2. 2

Co přinese tento týden
Sváteční unikátní koncert Pražské mobilní zvonohry, která bude umístěna na lodi zakotvené na Vltavě, se uskuteční 23. prosince v 19 hodin. Osvětlená zvonohra bude tentokrát umístěna na lodi, zakotvené v blízkosti Karlova mostu a nizozemská carillonistka Rosemarie Seuntiëns představí nové skladby svého programu Roaqming Bells.

O vánočních svátcích a na Nový rok lze navštívit čtyři koncerty Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Na Boží hod vánoční 25. prosince se od 15 hodin odehraje v kostele sv. Šimona a Judy koncert, kde jako jinde zazní Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby, ovšem s tím, že každý návštěvník dostane při vstupu do sálu noty a může se zpěvem zapojit ve všech sborových částech. Zpívající publikum povedou hráči FOK s dirigentem Jaroslavem Brychem, sólisty a smíšeným sborem. Tradičními i méně známými vánočními písněmi v gospelových, spirituálových a populárních úpravách zaplní kostel sv. Šimona a Judy ve stejný den v 18 hodin Zuzana Stirská a sbor Fine Gospel Time. Zpěváky doprovodí orchestr Archioni Plus pod vedením Michala Macourka a skupina Fine Time s Jakubem Přibylem. Svatoštěpánský večer 26. prosince bude patřit Vánočnímu oratoriu Johanna Sebastiana Bacha. Do kostela sv. Šimona a Judy ho na 18 hodin připravili Pražský barokní soubor pod vedením Vojtěcha Jouzy, sbor Martinů Voices a sólisté Alena Hellerová, Markéta Cukrová, Hasan El-Dunia a Tomáš Král. Rok české hudby 2014 zahájí FOK českým repertoárem. Na Novoročním koncertě v 19.30 hodin zahraje orchestr pod taktovkou svého hlavního dirigenta Muhaie Tanga obě řady Slovanských tanců Antonína Dvořáka.Vánoční koncert Brněnského filharmonického sboru a dalších umělců v Brně v katedrále na Petrově se uskuteční 25. prosince. Od 20.00 hodin zazní Česká mše vánoční a další vánoční hudební klenoty.

Varhanní vánoční koncert 26. prosince nabídne od 16.00 kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostu. Varhaník Michal Hanzal provede díla Johanna Sebastiana Bacha.

V rámci 15. ročníku festivalu České doteky hudby se 26. prosince koná v Obecním domě v Praze vánoční koncert Virtuosi Pragenses pod vedením Milana Lajčíka. Na programu jsou díla Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Pachelbela, Wolfganga Amadea Mozarta a Antonia Vivaldiho. Jako sólistka se představí Julie Svěcená. Festival České doteky hudby od 16. prosince do 6. ledna na různých místech nabízí deset akcí.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Vídeňská filharmonie
zrušila platnost ocenění, která udělila nacistickým pohlavárům. Slavné hudební těleso reagovalo na kritiku nedostatečného vypořádání s vlastní minulostí. Členové orchestru například jednomyslně odhlasovali zrušení platnosti ocenění uděleného říšskému místodržiteli ve Vídni z let 1940 až 1945 Balduru von Schirachovi, za jehož vedení bylo do polských táborů z Vídně deportováno 185 000 Židů.Vídeňská filharmonie letos poprvé zveřejnila podrobnosti o svém působení v období nacismu. Také novoroční koncert, který každoročně zhlédnou miliony diváků na celém světě, byl původně zaveden jako součást nacistické propagandy, připomíná agentura Reuters. Zhruba polovina členů Vídeňské filharmonie byla za Adolfa Hitlera členy NSDAP a 13 hudebníků židovského původu bylo z orchestru vyloučeno. Pět z nich zemřelo v koncentračních táborech.
Praha
Zahájení předprodeje vstupenek 69. ročníku Pražského jara provázel velký zájem příznivců klasické hudby. Do kategorie prodejních trháků již tradičně patří zahajovací koncert 12. května, který bude mít tentokrát místo obvyklé jedné hned dvě reprízy. Přesto jsou všechna uvedení Mé vlasti s Českou filharmonií a dirigentem Jiřím Bělohlávkem v pražském Obecním domě již vyprodána. Pouze několik posledních vstupenek zbývá na závěrečný koncert Frankfurtského rozhlasového symfonického orchestru v čele s Paavo Järvim a houslistkou Hilary Hahnovou. Enormní zájem je také o koncert se snovou sestavou Vídeňských filharmoniků s dirigentem Christophem Eschenbachem a klavíristou Lang Langem. Na minulém 68. ročníku Pražského jara lidé utratili za lístky 22,5 milionu korun a festival se vyprodal z 93 procent. Tak vysokou prodejnost podle organizátorů festivalu ještě nikdy nezaznamenali.

Orchestr PKF – Prague Philharmonia uvedl 22. prosince ve Dvořákově síni Rudolfina pod taktovkou šéfdirigenta PKF Jakuba Hrůši světovou premiéru makedonského klavírního koncertu skladatele Damira Imeriho. Jako sólista se na klavír představil jeho krajan, klavírní virtuos Simon Trpčeski. Kromě hlavní skladby večera hráči PKF odehráli Koncert č. 2 g moll pro klavír a orchestr francouzského mistra Camilla Saint-Saënse, takzvaný Vánoční koncert barokního skladatele Arcangella Corelliho a barvitost adventního večera pak podtrhl taneční Saudades do Brasil autora Daria Milhauda.

Regiony
Divadlo J. K. Tyla v Plzni
povede Martin Otava. Kandidáta vybrala třináctičlenná výběrová komise složená z odborníků, úředníků i politiků. Jmenován je na pět let, od 1. září 2014 do 31. srpna 2019. Padesátiletý Martin Otava v současné době šéfuje libereckému Divadlu F. X. Šaldy. Vedle něj se o post ředitele ucházel i Ilja Racek, který byl do čela plzeňské scény dočasně jmenován poté, co ji opustil dlouholetý ředitel Jan Burian, nynější šéf Národního divadla v Praze, o post soupeřil i současný šéf plzeňské opery Ilja Šmíd. Otava chce s Libercem spolupracovat i po svém chystaném odchodu do Plzně. Hodlá v Liberci dotáhnout milionový projekt opery Legenda o Kateřině. Kdo se stane novým ředitelem libereckého divadla zatím jasné není. Magistrát vypíše výběrové řízení až po oficiálním jmenování Otavy ředitelem plzeňského divadla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat