Barbara Maria Willi a Vilém Veverka v Berlíně

O druhém adventním víkendu se v Berlíně tradičně pořádá Adventní trh na Richardplatzu, v takzvané České vesničce. Vystavují a prodávají se tam lidové výrobky, mimo jiné i z partnerské obce berlínského Neuköllnu, z Ústí nad Orlicí.

Tradičně během toho vystupují i umělci z Čech. Letos ve spolupráci místních pořadatelů a Českého centra zavítali do kostela českobratrské církve Barbara Maria Willi a Vilém Veverka.

Německá cembalistka z Brna zde hostovala naposledy na česko-německém Jan Hus Musik Festu Berlin 2008, kde uvedla mimo jiné všechny skladby pro cembalo Bohuslava Martinů a „postupimského“ Jiřího Antonína Bendy.

Sólohobojista brněnské filharmonie, Vilém Veverka, má též svou berlínskou anamnézu. Po studiích na pražské HAMU pokračoval na Vysoké škole Hannse Eislera a byl poté stipendiatem Karajanovy nadace, studoval a hrál tedy ve filharmonii.

Barbara Maria Willi, která díky nulové podpore Jan Hus Musik Festu z české strany nemohla v roce 2008 uvést plánovanou premiéru skladby adamovského skladatele Petera Grahama, to dohnala letos: S hobojistou uvedla jeho minimalistické dialogy. Soudobé tvorbě se věnoval i Veverka v sólovém kuse „Piri“ korejského Isanga Yuna, kde šel až na nejzažší technické a výrazové hranice svého nástroje. Koncert začal sonátou Vivaldiho pro hoboj a cembalo a končil Bachovou sonátou pro stejné obsazení v g moll. Mezitím Willi zahrála Fantazii Williama Byrda a kouzelnou skladbičku Francoise Couperina (Les Barricades Mysterieuses).
Na závěr pozvala publikum na kůr a spolu s přítomnou sopranistkou Martou Vávrovou zahráli německou a české vánoční písně (Narodil se Kristus Pán a Čas radosti).
Zdařilý koncert dvojice, který opakuje o den později v Kleisthausu, a kterou snad Berlín uvidí brzy znovu a na regulérním koncertě.
Jan Hus Musik Fest 2008 měl za výsledek nejen opětovné pozvání přední brněnské umělkyně do Berlína, ale též umožnil místnímu cembalistovi Markusovi Fischingerovi, aby se zase představil na přehlídce české kultury.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat