Barokní podvečery slaví jubilejní 20. ročník

Zítra, 16. září 2020, začínají letošní Barokní podvečery. Soubor Collegium Marianum připravil pro jubilejní ročník 6 exkluzivních hudebních večerů, jimiž oslaví nejen dvě desetiletí své existence, ale také šest staletí bohaté hudební historie, s níž dlouhodobě seznamuje české publikum. Pozvání opět přijali špičkoví zahraniční i čeští interpreti, kteří se společně se souborem Collegium Marianum představí v poutavých programech širokého tematického rozpětí.
Jana Semerádová (foto Petra Hajská)

Dramaturgie jubilejního ročníku nabídne tvorbu výrazných osobností italské barokní hudby a jejich vliv na tehdejší hudební produkci v českých zemích. „Itálie v 17. a 18. století byla nevyčerpatelnou pokladnicí hudebních stylů i repertoáru a ovlivňovala hudební vývoj v celé Evropě. V českých zemích mnozí aristokraté zaměstnávali ve svých šlechtických kapelách italské hudebníky, zajímali se o italské hudební novinky a udržovali kontakty s Italy u císařského dvora ve Vídni či u saského dvora v Drážďanech“,vysvětluje hráčka na barokní příčnou flétnu a muzikoložka Jana Semerádová, která je zároveň uměleckou vedoucí souboru Collegium Marianum a dramaturgyní Barokních podvečerů.

Letošní ročník je rovněž poctou houslovému virtuosovi a skladateli Giuseppemu Tartinimu, jehož 250. výročí úmrtí si v roce 2020 připomínáme. Program nabídne virtuózní i kontemplativní skladby či světové premiéry nově objevených skladeb. Hudební skvosty minulosti tak rozezní unikátní historické sály, které stylově i akusticky odpovídají charakteru uváděné hudby.

Markéta Cukrová a Collegium Marianum (foto Petra Hajská)

Koncert 16. září v Letním refektáři Strahovského kláštera je inspirován mezinárodní kariérou jednoho z nejvýznamnějších českých barokních skladatelů, Bohuslava Matěje Černohorského. Na program jsou zařazena díla jeho současníků i žáků, s nimiž se setkal v Praze či během svého působení v Assisi a Padově.
Capella Mariana na koncertě 1. října v Týnském chrámu připomene dobu, kdy Praha byla politickým i kulturním „srdcem“ Evropy a kdy hudbě začínali vládnout Italové.
Koncert 5. října představí díla dvou velikánů neapolské operní školy – poutavé Stabat Mater Alessandra Scarlattiho a jímavé duetto Domine Deus od Giovanniho Battisty Pergolesiho. Se sólistkami Hanou Blažíkovou a Markétou Cukrovou čeká posluchače ojedinělý hudební zážitek.

Koncert 21. října se uskuteční v překrásném prostředí Lobkowiczkého paláce pod záštitou pana Williama Lobkowicze a kromě virtuózních koncertů Giuseppe Tartiniho představí také skladby Antonia Vivaldiho.
Minuciéznost komorní hry a houslovou, jakož i flétnovou virtuozitu představí koncert 10. listopadu v krásném prostředí barokního refektáře kláštera dominikánů na Starém Městě.
Hudbu pro vánoční čas nabídne návštěvníkům tradiční koncert 29. prosince. Posluchači se budou moci nechat okouzlit prostou krásou českých barokních písní a ohromit bravurní hudbou italské provenience. V české premiéře zazní, mimo jiné, vybrané části z vánoční kantáty Giovanniho Battisty Costanziho.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments