Básník klavíru Murray Perahia slaví sedmdesátiny

Světoznámý americký pianista a dirigent Murray Perahia, který ve středu 19. dubna oslaví sedmdesátiny, si již prvními hudebními alby vysloužil přezdívku „básník klavíru”. Obdivují jej pro jeho charismatickou energii, pestrobarevný úhoz i dirigentské dovednosti. Významnou část jeho profilu tvoří nahrávky, především díla Mozarta, Bacha a Beethovena. Za řadu z nich dostal významná ocenění, několikrát i cenu Grammy. Za zásluhy v oblasti hudby byl v roce 2004 jmenován rytířem řádu britského impéria.

Postavou drobný Murray Perahia se narodil v newyorském Bronxu v rodině sefardských Židů, pocházejících původně ze Soluně (jeho otec se přestěhoval do Spojených států v roce 1935). Na klavír se začal učit ve čtyřech letech, ale skutečný zájem o hudbu získal dle vlastních slov až v patnácti, kdy začal důkladně cvičit. V roce 1972 se stal prvním Američanem, který vyhrál mezinárodní klavírní soutěž v Leedsu.

V koncertní dráze mu později málem zabránilo vážné zranění palce. Po sérii operací a čtyřech letech vynucené přestávky se však Murray Perahia vrátil – lepší než dřív.

Na Pražském jaru v roce 2005 nadchl Mozartem a Bachem a do Prahy se od té doby pravidelně vrací.

Murray Perahia (zdroj festival.cz)

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na