Básník klavíru Murray Perahia slaví sedmdesátiny

Světoznámý americký pianista a dirigent Murray Perahia, který ve středu 19. dubna oslaví sedmdesátiny, si již prvními hudebními alby vysloužil přezdívku „básník klavíru”. Obdivují jej pro jeho charismatickou energii, pestrobarevný úhoz i dirigentské dovednosti. Významnou část jeho profilu tvoří nahrávky, především díla Mozarta, Bacha a Beethovena. Za řadu z nich dostal významná ocenění, několikrát i cenu Grammy. Za zásluhy v oblasti hudby byl v roce 2004 jmenován rytířem řádu britského impéria.

Postavou drobný Murray Perahia se narodil v newyorském Bronxu v rodině sefardských Židů, pocházejících původně ze Soluně (jeho otec se přestěhoval do Spojených států v roce 1935). Na klavír se začal učit ve čtyřech letech, ale skutečný zájem o hudbu získal dle vlastních slov až v patnácti, kdy začal důkladně cvičit. V roce 1972 se stal prvním Američanem, který vyhrál mezinárodní klavírní soutěž v Leedsu.

V koncertní dráze mu později málem zabránilo vážné zranění palce. Po sérii operací a čtyřech letech vynucené přestávky se však Murray Perahia vrátil – lepší než dřív.

Na Pražském jaru v roce 2005 nadchl Mozartem a Bachem a do Prahy se od té doby pravidelně vrací.

Murray Perahia (zdroj festival.cz)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat