Bavorská státní opera živě na internetu

Domácí fandové si již zvykli, že operní inscenace velmi dobré, nezřídka špičkové umělecké úrovně, kterých se našim domácím operním souborům tak zoufale nedostává, mohou jít shlédnout třeba do kina. Projekce a přímé přenosy oper z New Yorku, Milána, Londýna nebo Barcelony již nějaký ten rok s větším či menším úspěchem nabízejí i vybraná domácí kina. Navštívit představení v zahraničí, třeba právě ve zmíněných metropolích operního dění, je pro mnoho domácích fanoušků stále ještě velmi nákladná záležitost a tak ti, kterým nevadí moderní technikou zprostředkovaný, ale i přesto často nevšední zážitek, usedají právě v kině. Je ovšem i skupina milovníků opery, kteří jsou svojí vášní tak posedlí, že nejenže touží představení vidět a slyšet alespoň v kině, ale chtějí si ho vedle své paměti uchovat i na záznamovém médiu. A právě pro ně, ale i pro ty, kterým návštěva kina třeba z časových důvodů nevychází, nabízí čím dál větší možnosti, nezřídka až zdánlivě neomezené – internet.Po Metropolitní opeře, která již několik let na svých internetových stránkách nabízí ke sledování streamy vybraných inscenací – často i v HD kvalitě, za mírný a přijatelný poplatek, teď přichází jeden z nejuznávanějších, nejprestižnějších a co se dramaturgie týče jeden z nejprogresivnějších evropských operních domů – Bavorská státní opera v Mnichově s projektem internetového vysílání svých vybraných inscenací v reálném čase. Ovšem narozdíl od Metropolitní opery, která své streamy nabízí ke shlédnutí off-line, půjde v případě Bavorské státní opery o přímé přenosy představení v reálném čase.

Celý projekt bude zahájen  v sobotu 7. ledna 2012 Donizettiho Nápojem lásky s Pavolem Breslikem jako Nemorinem a Adrianou Kučerovou jako Adinou, v neděli 22. ledna 2012 pak bude následovat velmi očekávané obnovené nastudování Verdiho Dona Carlose s René Papem jako Filipem, Jonasem Kaufmannem v titulní roli a neméně skvělou Anjou Harteros jako Alžbětou.

I ti, kteří se s inscenacemi předního evropského operního domu v Mnichově neměli možnost setkat, tak dostanou jedinečnou příležitost zdarma, bez jakýchkoli poplatků shlédnout v přímém přenosu tato dvě představení. Jedinou podmínkou je takzvané širokopásmové připojení k internetu (typu ADSL).  K dispozici bude možnost prohlížení ve dvou kvalitách přenosu obrazu a zvuku (600 a 1000 kb/s). Samozřejmostí bude na stránkách Bavorské státní opery i připravený a zabudovaný kvalitní live stream prohlížeč.

Jeden z nejuznávanějších a také nejvyhledávanějších evropských operních domů,.Bavorská státní opera tímto projektem, zdarma zpřístupňujícím své inscenace prostřednictvím nejmodernějších technologií, dává vedle marketingové obratnosti najevo i to, jak dobře si uvědomuje nutnost kroků  pro další popularizaci opery jako živoucího žánru. Tímto svým krokem získává nemalý náskok před ostatními operními domy.

sobota 7.ledna 2012 – 19:00:
Gaetano Dionizetti:
L’elisir d’amore
Dirigent: Dan Ettinger
Režisér: David Bösch
Scéna: Patrick Bannwart
Kostýmy: Falko Herold
Světla: Michael Bauer
Sbormistr: Sören Eckhoff
Bayerisches Staatsorchester
Chor der Bayerischen Staatsoper

Adina – Adriana Kučerová
Nemorino – Pavol Breslik
Belcore – Levente Molnár
Dulcamara – Ambrogio Maestri
Giannetta – Tara Erraught

***

neděle 22.ledna 2012 – 17:00:
Giuseppe Verdi:
Don Carlo
Dirigent:  Asher Fisch
Režie, scéna, kostýmy a světelná koncepce: Jürgen Rose
Režijní spolupráce: Franziska Severin
Nové nastudování: Markus Koch
Světla: Michael Bauer
Sbormistr: Sören Eckhoff
Bayerisches Bayerisches Staatsorchester
Chor der Bayerischen Staatsoper

Philipp II.- René Pape
Don Carlos – Jonas Kaufmann
Rodrigo – Mariusz Kwiecien
Der Grossinquistor – Eric Halfvarson
Ein Mönch – Diogenes Randes
Elisabeth von Valois – Anja Harteros
Die Prinzessin Eboli – Anna Smirnova
Tebaldo – Laura Tatulescu
Der Graf von Lerma – Francesco Petrozzi
Ein königlicher Herold – Kenneth Roberson
Stimme vom Himmel – Evgeniya Sotnikova
Flandrische Deputierte – Tim Kuypers, Goran Jurić , Levente Molnár, ChristianRieger, Christoph Stephinger, Rüdiger Trebes

www.bayerische.staatsoper.de

Související články


Reakcí (3) “Bavorská státní opera živě na internetu

Napsat komentář