Bayreuth: Ode dneška objednávky on-line

Právě v těchto chvílích, odbitím půlnoci startuje alespoň z pohledu stoleté historie Bayreutského festivalu převratná novinka: Od 15.září 2011 totiž vedení festivalu otevírá na svých webových stránkách on-line objednávkový systém vstupenek na příští ročník. Ten, kdo každoročně vstupenky objednává poštou, se tak může rozhodnout, zda v této praxi bude pokračovat, či zda i se svým dosavadním registračním číslem, které by mu mělo zaručit zachování pořadí na pomyslné čekací listině, přejde na internetový způsob vyřizování. Nově bude umožněno také placení kreditní kartou.


Jen pro připomenutí: Na vstupenky do Bayreuthu se od prvního odeslání objednávky čeká i více než deset let, při každoročním obnovování požadavku. Až když se mezi šťastný okruh uspokojených žadatelů dotyčný čekatel dostane, má pro následující léta teoretickou šanci na přidělení vstupenek každý rok či ob rok; jde tedy o jakýsi předplatitelský systém, kde si zařazení do něj musí zájemce vyčekat.

Zatímco nově zavedený, již zmíněný internetový způsob vyřizování objednávek zahajuje dnes, tištěná nabídka na nový festivalový ročník i s objednávkou přišla všem uchazečům poštou již zhruba před měsícem. Vyřizování objednávek pro příští ročník slíbilo vedení festivalu zahájit 18.října 2011. Při letošním ročníku bylo podle dostupných informací k dispozici 57.750 vstupenek, žádostí o ně dorazilo 320 tisícVedle každoročního zvládání náporu žadatelů o vstupenky musí vedení Bayreutského festivalu v těchto dnech řešit i velmi nepříjemný a nečekaný propad v rozpočtu festivalu ve výši jednoho miliónu euro. Společnost Siemens – jeden z nejštědřejších sponzorů – totiž oznámila, že festival podporovat již nadále nebude. Otazník se tak v tuto chvíli vznáší mimo jiné nad chystanou velkoplošnou projekcí Parsifala, která byla festivalem pro příští rok přislíbena.

V uplynulých dnech Bayreutský festival již zveřejnil některé další podrobnosti o příštím ročníku. Novou inscenaci Bludného Holanďana nastuduje dirigent Christian Thielemann společně s německým režisérem Janem Philippem Glogerem, v hlavní roli je ohlášen ruský basbarytonista Jevgenij Nikitin, Sentou bude Adrianne Pieczonka. Reprízována bude letošní kontroverzní Baumgartenova inscenace Tannhäusera pod taktovkou Thomase Hengelbrocka , stejně jako i Neuenfelsův Lohengrin v hudebním nastudování Andrise Nelsonse , Herheimův již zmíněný Parsifal s dirigentem Philippem Jordanem a také Marthalerův Tristan a Isolda, kterého obnoví dirigent Peter Schneider.

Richard Wagner:
Der fliegende Holländer
Režie: Jan Philipp Gloger
Hudební nastudování: Christian Thielemann
Scéna: Christof Hetzer
Kostýmy: Karin Jud
Sbormistr: Eberhard Friedrich
Premiéra 25.července 2012

Daland – Franz-Josef Selig
Senta – Adrianne Pieczonka
Erik – Michael König
Der Steuermann – Benjamin Bruns
Der Holländer – Evgeny Nikitin


www.bayreuther-festspiele.de

Související články


Reakcí (2) “Bayreuth: Ode dneška objednávky on-line

Napsat komentář