Bayreuth zahájil poslední ročník před stým jubilejním

Rok před svými stými narozeninami dostal tenhle legendární festival, který je ikonou všech milovníků Wagnera, nového Lohengrina s německou tenorovou hvězdou Jonasem Kaufmannem v hlavní roli.

Všichni fanoušci i operní kritici jsou napjatí, jaké změny nová generace rodiny Wagnerů do dramaturgie festivalu přináší a jak se vypořádá s jeho vedením po smrti Wolfganga Wagnera, který festival vedl dlouhých 57 let. Teď jsou v čele festivalu jeho dcera Katharina (36) a její nevlastní sestra Eva Wagner-Pasquier (65). Vstoupily tím do pro ně zcela nových rolí.


Někteří kritici, kteří již dlouho poukazují na fakt, že festival, který během éry Wolfganga Wagnera trpěl nedostatkem dobrých wagnerovských pěvců, se těší na mladou wagnerovskou pěvecku krev. Řada odborníků přitom očekává, že Eva Wagner-Pasquier, která pracovala jako konzultantka castingu Metropolitní opery v New Yorku a pro festival Aix-en-Provence, bude mít daleko lepší možnosti a šťastnější ruku při výběru zpěváků pro nové ročníky festivalu.

V loňském roce se festival dočkal jen obnovy starších inscenací, aby oběma dámám umožnil hladší převzetí kapitánského kormidla. Letošní Lohengrin je prvním novým nastudováním po změně ve vedení festivalu.

A dojmy z premiéry? Některé postavy byly podány jako bílé krysy pobíhající dokola po jevišti, což působilo dojmem jakési laboratoře – možná narážka na osud hlavní hrdinky Elsy, která je poté, co byla neprávem obviněna z vraždy svého bratra, uvězněna. Německý hvězdný tenorista Jonas Kaufmann (41) v titulní roli Lohengrina odvedl strhující výkon. Jeho bayreutský debut v roli rytíře svatého Grálu publikum ocenilo dlouhými ovacemi. V centru pozornosti byla i Kaufmannova krajanka, sopranistka Annette Dasch (34) jako Elsa. Německý režisér Hans Neuenfels (69) se však za svou režijní koncepci dočkal pískotu smíšeného s potleskem. Orchestr vedl talentovaný mladý lotyšský dirigent Andris Nelsons (31), který je v současné době hudebním ředitelem Birmingham Symphony Orchestra.
Festival potrvá až do 28. srpna a představí kompletní Ring, Parsifala a Mistry pěvce norimberské. Nové vedení již plánuje pro budoucí ročníky zcela nové inscenace. V roce 2011, pro 100. jubilejní ročník festivalu, bude nově nastudován Tannhäuser pod taktovkou Thomase Hengelbrocka, německého odborníka na starou hudbu. Katharina Wagner se nechala slyšet, že plánuje projekt, ve kterém budou netradičně představeny známé remixované úryvky z oper Richarda Wagnera v jakémsi večeru pod názvem: DJs Mix Wagner.
 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments