Bayreuthský festival začal letos novým Tristanem

Za přítomnosti řady prominentních hostů v čele s německou kancléřkou Angelou Merkel začal dnes v bavorském Bayreuthu 104. ročník festivalu oper Richarda Wagnera. Na úvod festivalu, který potrvá do 28. srpna, zvolili pořadatelé operu Tristan a Isolda v režii skladatelovy pravnučky Kathariny Wagner.

Na červeném koberci před Festivalovým domem na Zeleném pahorku v Bayreuthu se kancléřka Merkel v doprovodu svého manžela Joachima Sauera objevila právě v okamžiku, kdy z balkonu Festivalového domu zazněly slavnostní úvodní fanfáry. Uvítal ji potlesk nesčetných přihlížejících, kteří se na místě shromažďovali už od poledních hodin, aby na vlastní oči viděli přijíždět slavné osobnosti. Angela Merkel podle agentury DPA působila uvolněným dojmem, usmívala se a rozdala pár autogramů.Další očekávanou celebritou byl známý německý televizní moderátor a herec Thomas Gottschalk. Tento častý host wagnerovského festivalu dorazil na Zelený pahorek s manželkou Theou a čekal ho bouřlivý jásot.

Zahajovací představení letošního wagnerovského festivalu přijel zhlédnout také bavorský premiér Horst Seehofer s manželkou a mnozí další členové zemské vlády.

Fotografy a kameramany ovšem zklamaly skladatelovy pravnučky Katharina Wagner a její nevlastní sestra Eva Wagner-Pasquier, které společně převzaly vedení festivalu v roce 2009. Před Festivalovým domem se totiž neukázaly. Katharina Wagner se ujala režie letošního nového provedení Tristana a Isoldy. Je to její druhá inscenace v Bayreuthu po Mistrech pěvcích norimberských v roce 2007. Hlavní role nové inscenace Tristana a Isoldy zpívají Stephen Gould a Evelyn Herlitzius, kteří si hned po prvním dějství vysloužili bouřlivý potlesk.Bayreuthský festival má letos na programu znovu Wagnerovu operní tetralogii Prsten Nibelungův a opery Lohengrin a Bludný Holanďan. Celkem bylo na představení prodáno 60.000 vstupenek.

Foto Bayreuther Festspiele / dpa / Enrico Nawrath 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat