Beethovenova Missa solemnis zazní v Olomouci k výročí arcibiskupa Rudolfa Jana

Mimořádným koncertem v podání Moravské filharmonie si budou moci Olomoučané tento týden připomenout 200. výročí jmenování Rudolfa Jana olomouckým arcibiskupem. K poctě jedné z nejvýznamnějších olomouckých osobností, kterou si zdejší arcibiskupství připomíná od začátku roku, zazní mše Ludwiga van Beethovena. Koncert se uskuteční v pátek v kostele svatého Mořice během letošních Svátků města a písní, informoval mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.
Rudolf Jan Habsburský, arcibiskup olomoucký (archiv OP)

Na koncertě zazní Beethovenova monumentální Missa solemnis, skladba, kterou Beethoven Rudolfu Janovi věnoval. Skladatel patřil k blízkému okruhu arcivévody, kterého od jeho 15 let vyučoval hře na klavír a později také hudební teorii a kompozici. “Pro Beethovena byla skladba výzvou. Aby se jí zhostil se ctí, začal studovat teologii, liturgiku a dějiny duchovní hudby. Při jeho pečlivosti nebylo překvapující, že mu teoretická příprava zabrala nakonec více času, než původně předpokládal,” uvedl mluvčí arcibiskupství. Slavnostní uvedení díla se tak uskutečnilo až v roce 1824.

Dílo podle dramaturgyně Moravské filharmonie Olomouc Ivany Kaliny Tabak převyšuje žánr a formu velké slavnostní mše. Olomoucká filharmonie toto dílo naposledy uvedla na závěrečném koncertu mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc 2006, a to u příležitosti otevření Arcidiecézního muzea Olomouc. Koncert, který začne v pátek ve 21:00, bude dirigovat Petr Valentovič. Vedle Moravské filharmonie vystoupí také Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou.

Rudolf Jan byl nejmladším synem budoucího císaře Leopolda II. a jeho manželky Marie Ludoviky Španělské. Rakouský arcivévoda, olomoucký arcibiskup a následně kardinál se zasloužil o prosperitu a rozkvět města i celého regionu. Obnovil mimo jiné olomouckou univerzitu, založil huť ve Vítkovicích, z níž se posléze staly slavné železárny, a v Olomouci nechal vytvořit první parkový prostor, jehož alej je po něm pojmenována. Olomouckým arcibiskupem byl jmenován v březnu 1819, o tři měsíce později byl jmenován kardinálem. Zemřel 24. července 1831 v Badenu u Vídně, jeho srdce je uloženo v olomoucké katedrále svatého Václava. Olomoucké arcibiskupství si jeho výročí po celý rok připomíná výstavami, koncerty i publikací. Zasvěcena mu byla v arcibiskupském paláci Muzejní noc i Noc kostelů.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na