Beethovenova Missa solemnis zazní v Olomouci k výročí arcibiskupa Rudolfa Jana

Mimořádným koncertem v podání Moravské filharmonie si budou moci Olomoučané tento týden připomenout 200. výročí jmenování Rudolfa Jana olomouckým arcibiskupem. K poctě jedné z nejvýznamnějších olomouckých osobností, kterou si zdejší arcibiskupství připomíná od začátku roku, zazní mše Ludwiga van Beethovena. Koncert se uskuteční v pátek v kostele svatého Mořice během letošních Svátků města a písní, informoval mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.
Rudolf Jan Habsburský, arcibiskup olomoucký (archiv OP)

Na koncertě zazní Beethovenova monumentální Missa solemnis, skladba, kterou Beethoven Rudolfu Janovi věnoval. Skladatel patřil k blízkému okruhu arcivévody, kterého od jeho 15 let vyučoval hře na klavír a později také hudební teorii a kompozici. “Pro Beethovena byla skladba výzvou. Aby se jí zhostil se ctí, začal studovat teologii, liturgiku a dějiny duchovní hudby. Při jeho pečlivosti nebylo překvapující, že mu teoretická příprava zabrala nakonec více času, než původně předpokládal,” uvedl mluvčí arcibiskupství. Slavnostní uvedení díla se tak uskutečnilo až v roce 1824.

Dílo podle dramaturgyně Moravské filharmonie Olomouc Ivany Kaliny Tabak převyšuje žánr a formu velké slavnostní mše. Olomoucká filharmonie toto dílo naposledy uvedla na závěrečném koncertu mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc 2006, a to u příležitosti otevření Arcidiecézního muzea Olomouc. Koncert, který začne v pátek ve 21:00, bude dirigovat Petr Valentovič. Vedle Moravské filharmonie vystoupí také Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou.

Rudolf Jan byl nejmladším synem budoucího císaře Leopolda II. a jeho manželky Marie Ludoviky Španělské. Rakouský arcivévoda, olomoucký arcibiskup a následně kardinál se zasloužil o prosperitu a rozkvět města i celého regionu. Obnovil mimo jiné olomouckou univerzitu, založil huť ve Vítkovicích, z níž se posléze staly slavné železárny, a v Olomouci nechal vytvořit první parkový prostor, jehož alej je po něm pojmenována. Olomouckým arcibiskupem byl jmenován v březnu 1819, o tři měsíce později byl jmenován kardinálem. Zemřel 24. července 1831 v Badenu u Vídně, jeho srdce je uloženo v olomoucké katedrále svatého Václava. Olomoucké arcibiskupství si jeho výročí po celý rok připomíná výstavami, koncerty i publikací. Zasvěcena mu byla v arcibiskupském paláci Muzejní noc i Noc kostelů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat