Louis Langrée: Čeští filharmonici mají specifickou DNA

Čeští filharmonici mají podle světově uznávaného francouzského dirigenta Louise Langréeho specifickou DNA a identitu. Nejznámější český orchestr má ve svém zvuku vřelost a barvu, okamžitě je poznat, že hraje právě on, řekl dirigent na dnešní tiskové konferenci festivalu Pražské jaro. Přestože bývá Langrée hostem světových orchestrů, Českou filharmonii (ČF) bude v pátek 31. května 2019 dirigovat poprvé, stejně tak bude debutovat před českým publikem.
Tisková konference – Louis Langrée 29.5.2019 (foto © Pražské jaro – Ivan Malý)

Louis Langrée společně s Českou filharmonií představí ryze francouzský program: Hectora Berlioze, Maurice Ravela a Césara Francka. Výjimečný zvuk České filharmonie zná Langrée z nahrávek, například kdysi s ní viděl archivní záběry slavného dirigenta Charlese Muncha. Pocházely z konce 50. let a týkaly se Franckovy Symfonie d moll, která zazní i tento pátek. “O to větší pocta pro mě je, že nyní (o 60 let později) se tu ocitám s Českou filharmonií já,” řekl.

Pro dirigenta, který má za sebou s filharmonií první zkoušku, to byl “zvláštní zážitek” slyšet její zvuk a zároveň mít možnost do něj zasahovat. “S velkými orchestry je to vždy takové mystérium, protože je tam nová generace, ale zároveň čerpá z tradic a učí se od starších hudebníků,” dodal. V ČF ale slyší typickou barevnost, která je prý důležitá právě i pro interpretaci francouzské klasické hudby.

Na Pražském jaru bude v pátek dirigovat i Ravelův Klavírní koncert G dur, který patří k nejčastěji uváděným dílům žánru. Jako sólista se představí klavírista Javier Perianes. Podobně často bývá hraná i Franckova symfonie, podle archivu Pražského jara na přehlídce zazní již podvacáté.

K Praze má Langrée vřelý vztah díky své matce, která mu o ní vyprávěla. Na konci druhé světové války se sem dostala při osvobození Polska, kde byla vězněna. Chodila pražskými ulicemi a cítila svobodu, která na ni působila jako zázrak. Podobné pocity prožíval dirigent dnes.

Langrée vystupoval s většinou předních světových orchestrů, mimo jiné s Berlínskými a Vídeňskými filharmoniky, římským Orchestrem Národní akademie Svaté Cecílie či Budapešťským festivalovým orchestrem. Od roku 2013 vede jako ředitel Cincinnatský symfonický orchestr.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na