Beethovenovské výročí oslaví i Talichovo kvarteto

Prostor Fuchs2 na pražské Štvanici se společně s Talichovým kvartetem připojí k oslavám 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena a přináší ojedinělý koncert klasické hudby v budově bývalé Fuchsovy kavárny, která se po desítkách let dynamické historie v uplynulém roce proměnila v hudební klub Fuchs2. Soubor připravuje průřez Beethovenovými kompozicemi pro smyčcová kvarteta – od raných opusů přes zralé období až po jeho poslední novátorská díla. Koncert proběhne ve čtvrtek 23. ledna 2020 od 19:30 hodin.
Talichovo kvarteto (zdroj TK)

Talichovo kvarteto založil v roce 1964 Jan Talich starší během studií na pražské  konzervatoři, na přelomu tisíciletí prošel soubor postupnou generační obměnou a aktuálně působí ve složení Michal Kaňka, Roman Patočka, Radim Sedmidubský a syn zakladetele Jan Talich ml. Soubor je považován za vrchol české kvartetní školy, o čemž svědčí účast na prestižních festivalech jako Pablo Casals Festival v Prades, Pražské jaro, Festival Europalia nebo Printemps des Arts v Monte Carlu, a vystoupení na světových pódiích (Carnegie Hall v New Yorku, Théâtre des Champs-Élysées a Salle Gaveau v Paříži či londýnská Wigmore Hall).

Během večera zazní výběr z Beethovenových kvartetů – od raného opusu 18 přes zralé vrcholné období opusů 59 a 95 až po „hledačské” opusy 130 a 135, které psal již úplně hluchý.

Fuchs2 (zdroj Talichovo kvarteto)

Fuchs2 je prostor pro současnou městskou kulturu v srdci Prahy. Ve společném projektu oživení zapomenuté budovy na ostrově Štvanice spojili síly provozovatelé kulturních center Containall, Altenburg 1964, Vila Štvanice, Přístav 186 00 a Bike Jesus, a v roce 2018 prostor otevřeli veřejnosti pod názvem Fuchs2. Budova bývalé kavárny kromě funkcionalistického pláště skrývá i jedinečné stopy radikálních úprav interiéru z doby socialismu i porevoluční transformace, kdy stavba sloužila jako diskotéka. Prostor je tak jedinečným architektonickým otiskem společenského vývoje uplynulého století. V současné podobě Fuchs2 funguje především jako hudební klub s pravidelným programem koncertů a klubových nocí, v parteru budovy na úrovni ostrova Štvanice funguje cyklodílna Bike Jesus spojená s kavárnou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat