Bělohlávek láká do České filharmonie mladé talenty

Česká filharmonie chce oslovit mladé české muzikanty a komponisty. Vypsala přehrávku nazvanou Zahraj si s Českou filharmonií a skladatelskou soutěž. Jde zároveň o první příspěvek orchestru k nadcházejícímu mezinárodnímu projektu Rok české hudby 2014. Ti nejlepší hudebníci a pěvci budou moct s filharmoniky vystoupit ve Dvořákově síni Rudolfina na mimořádném koncertu, který se uskuteční 29. ledna příštího roku.

Vítězná skladba se stane součástí repertoáru abonentních koncertů v jubilejní 120. sezoně 2015/2016. Autor vítězného díla navíc získá stotisícovou odměnu.

Přední český orchestr vedený světoznámým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem tím chce podpořit mladé talenty a přizvat je ke spolupráci. „Věřím, že na podzim najdeme skvělé mladé hudebníky a budeme překvapeni jejich kvalitou, technickou i výrazovou,“ uvedl Bělohlávek.Podmínkou k přihlášení do přehrávky je česká státní příslušnost a věkové omezení do 21 let. Zájemci se mohou hlásit do konce října. Následně budou rozděleni do dvou věkových kategorií. Porotu budou tvořit samotní filharmonici i šéfdirigent Bělohlávek.

Skladatelé budou komponovat pro symfonický orchestr, nikoliv pro sólový nástroj či hlas s doprovodem orchestru. Dílo nesmí přesáhnout 15 minut, odevzdat ho mají do konce června příštího roku. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky