Burian k budoucnosti ND

Události posledních dvou let, podle ředitele Národního divadla v Praze Jana Buriana, opakovaně ukázaly, že správa a financování českého profesionálního umění potřebuje změnu a stabilnější prostředí. Divadla musí být řízena odborně a každé politické rozhodnutí se musí opírat o odborná stanoviska. V případě Národního divadla je má zprostředkovat garanční rada zapsaná do zřizovací listiny Národního divadla. Burian to uvedl v projevu v historické budově Národního divadla u příležitosti zahájení jeho 131. divadelní sezony.

„Politikům musí zůstat politická odpovědnost, ale protože nemusí rozumět experimentálnímu divadlu nebo České filharmonii, musí existovat systém. který jim potřebné informace zprostředkuje.“ řekl Burian.Členy garanční rady jsou dramatik Milan Uhde a divadelní ředitelé Stanislav Moša, Jiří Šesták a Eva Kejkrtová Měřičková. Podle dalšího jejího zástupce, rektora Akademie múzických umění Jana Hančila, by měla fungovat do té doby, než v souvislosti s transformací Národního divadla vznikne správní rada. Předseda vlády Jiří Rusnok dnes potvrdil, že o organizaci chodu Národního divadla rozhodne příští vláda.

Burian ve svém projevu upozornil, že původní podoba vícesouborového divadla v jedné budově neplatí od první republiky. „Národní divadlo dnes obsluhuje čtyři divadelní budovy s de facto pěti soubory a jedním produkčním centrem. Racionalita takového uspořádání musí projít analýzou, ve které nesmí jít jen o postavení dvou samostatných operních souborů, ale o postavení všech souborů a další činnosti.“ sdělil. Další podrobný materiál na toto téma by měl být předložen k diskusi do konce ledna příštího roku.

V příspěvkové organizaci Národního divadla funguje podle ředitele zastaralý a pro velké instituce nevyhovující systém financování.

„Příspěvková organizace jako právnická osoba má své přednosti, ale i značné nevýhody. Tabulkové platy, systém účtování DPH, nevyvážené postavení statutárního orgánu a orgánů zřizovatele a podobně.“ podotkl Burian.

Změny ve vedení Národního divadla vítá například herec Václav Postránecký. „Jsem spokojený, podle mého názoru Národní divadlo ještě nikdy nedostalo tak jednoznačný příslib od nejvyšších mužů v tomhle státu nejen k letošní sezoně, ale i do budoucna.“ uvedl.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky