Benátské hudební bienále oznámilo program na letošní sezónu

65. ročník mezinárodního hudebního festivalu soudobé hudby v Benátkách, který se uskuteční od 17. do 26. září letošního roku pod vedením nové ředitelky Lucii Ronchetti, oznámil kompletní program. Ten zahrnuje patnáct světových premiér, z nichž tři byly vytvořeny na zakázku přímo pro tuto přehlídku.
Neue Vocalsolisten (foto Sebastian Berger)
Neue Vocalsolisten (foto Sebastian Berger)

Benátské bienále je každým rokem přehlídkou toho nejlepšího z aktuální světové architektury, výtvarného umění, filmu, tance, divadla a hudby. Právě hudební část benátské přehlídky, zaměřená tentokrát na užívání hlasu a hlasového projevu v současných kompozicích, uvede během svého desetidenního trvání hned patnáct světových premiér. Festival bude prvním rokem uveden pod vedením nové ředitelky, Lucie Ronchetti, která vystudovala kompozici a elektronickou hudbu na konzervatoři v Santa Cecilii a poté i dějiny hudby na římské La Sapienza.

Mezi již zmíněné světové premiéry patří například Průzkum Kaija Saariaho, nové sborové dílo Francesca Filideiho na text Nanniho Balestriniho zadaného SWR Vokalensemble nebo kompozici izraelského skladatele Sivana Eldara pro sbor Accentus. Skladby pro sbory či vokální soubory zde uvedou i další renomovaní skladatelé, kupříkladu Sylvano Bussotti, Luca Francesconi, Valentin Silvestrov, George Aperghis, David Lang, Morton Feldman, Arvo Pärt, Samir Odeh-Tamimi nebo Hans Abrahamsen.

Nejočekávanější součástí festivalu jsou ovšem tři premiéry objednané přímo benátským hudebním festivalem. Nové dílo afroamerického skladatele George Lewise – skladba pro Neue Vocalsolisten a elektronické nástroje je věnována legendární postavě prvního filozofa afrického původu Anthonyho Williama Ama, který žil v 18. století a byl profesorem na univerzitách v Halle a Jeně. Marta Gentilucci byla pověřena napsáním díla pro čtyři recitující hlasy a smíšený sbor. Třetí zakázkou je nová skladba německé umělkyně Christiny Kubisch pro hlasy zaznamenané předem v Bazilice di San Marco. Tu živě doprovodí orchestr Cappella Marciana pod vedením dirigenta Marca Gemmaniho.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments