Benefiční koncert Češi pro Srí Lanku podpoří rodiny obětí útoku

Benefiční koncert Češi pro Srí Lanku na pomoc rodinám obětí dubnových teroristických útoků se uskuteční 1. června v kongresovém sále pražského hotelu Hilton. Vystoupí Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou indického dirigenta Debashishe Chaudhuriho a mezzosopranistka Markéta Cukrová. Minimální příspěvek na koncert pořádaný Českými centry je 700 korun. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Českých center Petra Jungwirthová.
Debashish Chaudhuri (zdroj debashishchaudhuri.com)m

Koncert je potvrzením, že nám Čechům není lhostejné, co se děje ve světě. Je vzpomínkou na ty, kteří v průběhu barbarských útoků ztratili život anebo byli těžce zraněni, a výrazem solidarity podpory srílanskému lidu v této těžké době,” zdůraznil ministr zahraničí Tomáš Petříček, pod jehož záštitou se koncert Češi pro Srí Lanku odehraje.

Dirigent Dabashish Chaudhuri začne pochmurnou Elgarovou skladbou Nimrod a bude pokračovat přes Dvořákovy Biblické písně, které rovněž vyjadřují smutek. Jeho představení vyvrcholí Beethovenovou 7. symfonií. “Program koncertu jsem koncipoval tak, aby hudba směřovala od tragických událostí přes naději až do povznesení, protože věřím, že i po velkém smutku vysvitne nová cesta, po které lidé mohou jít dál,” upřesnil Chaudhuri.

Na koncertu rovněž vystoupí mezzosopranistka Markéta Cukrová, která zazpívá skladby Antonína Dvořáka. Dále zazní hymny České republiky a Srí Lanky. Součástí večera bude také aukce vybraného uměleckého díla. “Kultura byla vždy silným prostředkem k šíření hodnot, které Česká republika sdílí,” konstatoval generální ředitel Českých center Ondřej Černý. Více o programu na webových stránkách Českých center.

Na Srí Lance panuje napjatá situace od Velikonoc, kdy sebevražední atentátníci z řad místních muslimských radikálů zaútočili na dva katolické a jeden protestantský kostel a tři luxusní hotely. K útokům se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Vyžádaly si kolem 400 obětí. Srí Lanka je převážně buddhistická země. Muslimové tvoří asi deset procent a křesťané zhruba 7,5 procenta z 22 milionů obyvatel země. Podle konzultanta srílanské vlády Marka Němce obranné složky na asijském ostrově týden po incidentu eliminovaly všechny podezřelé muslimské extremisty. “Letiště, infrastruktura, památky a hotely zůstaly plně funkční,” dodal Němec.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na