Bennewitzovo kvarteto a Martin Kasík společně zahrají Šostakoviče

Na pódiu v kostele sv. Šimona a Judy dojde 14. listopadu 2023 k jedinečnému setkání. Toho večera vystoupí proslulé Bennewitzovo kvarteto s klavíristou Martinem Kasíkem. Koncert z cyklu Komorní hudba FOK vyvrcholí společným provedením Šostakovičova Klavírního kvintetu g moll. Před tím se umělci představí samostatně – kvarteto s Haydnem a klavírista s Chopinem.
Bennewitzovo kvarteto (foto Kamil Ghais)
Bennewitzovo kvarteto (foto Kamil Ghais)

Bennewitzovo kvarteto oslaví v sezóně 2023/2024 své 25. výročí. „Na koncertě s Martinem Kasíkem navážeme na naši dlouhodobou spolupráci. Vystupovali jsme společně jak v České republice, tak i v zahraničí. Martin je klavírista velkého gesta a nebojí se výrazové hloubky, což jsou přednosti, které se právě v Šostakovičově klavírním kvintetu dokonale zúročí. Moc nás těší, že tento působivý opus zazní v jedinečném prostoru kostela svatých Šimona a Judy. Je to místo, které člověka ohromí bez ohledu na to, po kolikáté do něj vstupuje. A což teprve, když se zaplní všeobjímající nádhernou hudbou,“ uvedl Štěpán Ježek, houslista Bennewitzova kvarteta.

Kvarteto od roku 1998 nese jméno houslisty a ředitele hudební konzervatoře v Praze Antonína Bennewitze, který se významně zasloužil o vznik české houslové školy. Po vítězství ve dvou prestižních soutěžích – Osaka Chamber Music and Festa 2005 a Prémio Paolo Borciani, Itálie 2008 – si rychle získali uznání kritiky. V tuzemsku získala čtveřice hudebníků cenu Classic Prague Award za nejlepší komorní výkon roku 2019.

„Na programu koncertu 14. listopadu jsou tři veledíla, každé dokonale reprezentuje dobu, ve které vzniklo – Haydn vyváženost rozumu a citu klasicismu, Chopin opojení i rozervanost romantismu a Šostakovič rozpor mezi socialistickým programem nadšení z budování světlých zítřků a temnou realitou brutálního režimu. Doufám, že budeme posluchačům dobrými průvodci těmito dějinnými okamžiky,“ dodal klavírista Martin Kasík, který patří k nejvýraznějším osobnostem české hudební scény. Kritika i veřejnost oceňuje jeho tvořivý, poetický přístup k interpretaci, kterým zachycuje náladu okamžiku, duchovní přesah a mimořádnou bohatost a proměnlivost nálad.

Slovo dramaturga Martina Rudovského: „Současná smyčcová kvarteta svá vystoupení občas obohacují o exkluzivní hosty. I proto, že zajímavá díla komorního repertoáru překračují standardní kvartetní obsazení, což je přesně případ Šostakovičova klavírního kvintetu, jakési komorní symfonie. Tedy přesně hudba pro Bennewitzovo kvarteto a Martina Kasíka. Tito špičkoví umělci se ale předvedou i v tom svém‘, Martin Kasík v Chopinových scherzech a kvarteto v Haydnovi, samotném zakladateli žánru. Mimochodem tento kvartet G dur má přízvisko ‚Jak se máte? Všichni interpreti se vynasnaží, aby po koncertě mohli všichni posluchači odpovědět, že dobře!“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments