Bernsteinova Mše v Olomouci s Vojtěchem Dykem

V Olomouci bylo dnes uvedeno nové nastudování proslulé Mše Leonarda Bernsteina. Unikátní představení, které sledoval zaplněný hlavní pavilon Výstaviště Flora, vzniklo na počest 45. výročí prvního uvedení skladby v roce 1971. Režie a scénografie se ujali Michal a Šimon Cabanovi. Na jevišti vystoupilo dohromady až sto lidí, v hlavní roli Celebranta se představil Vojtěch Dyk.

Vojtěch Dyk (foto © Tino Kratochvíl)
Vojtěch Dyk (foto © Tino Kratochvíl)

Režisér Šimon Caban na začátku uvedl, že jde o dílo, které není jednoduché na poslech, a v jejich podání i o dílo, které není jednoduché na pohled. Jsou však přesvědčeni, že se jim podařilo uchovat poselství autora, řekl Caban. Pro diváky byla mše silným emocionálním zážitkem.

Dominantou scény bylo vysoké schodiště a skulptura stromu v popředí. Velkou část scény tvořily projekce ilustrující text libreta, které bylo zčásti překládáno do češtiny. Projekce zachycují záběry z celého světa, ze života běžných lidí, a nastolují otázky života a postoje k němu. Zhruba stominutový koncert s divadelními prvky kombinoval klasickou hudbu, jazz, muzikál i rock.

Kromě Dyka se představili například Tereza Černochová, Ondřej Ruml či David Uličník. Podle tvůrců projektu nebyla Bernsteinova Mše v této podobě v České republice ještě nikdy uvedena. Jedná se o její speciální verzi upravenou samotným Bernsteinem tak, aby byla přenositelná do menších sálů a tím přístupná širší veřejnosti.

Mše vznikla na objednávku Jacqueline Kennedyové. Bernstein ji složil jako své vrcholné dílo. Premiérově byla uvedena v roce 1971 u příležitosti otevření Kennedyho centra ve Washingtonu. Americký skladatel na projektu pracoval s přestávkami tři roky. V Česku bylo dílo v kompletní podobě uvedeno v roce 1997 na nádvoří Pražského hradu.

Další živé nastudování vzniklo pro Mezinárodní hudební festival Moravský podzim 2001 v Brně. V roce 2012 měl Mši na programu Mezinárodní hudební festival Petera Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou, tehdy ovšem nešlo o živou produkci, ale multimediální projekt s projekcí záznamu skladby.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na