Bienále Festival tanečních filmů se letos koná po osmé

Již 8. ročník Festivalu tanečních filmů proběhne v sálech pražského Kina Světozor od 11. do 13. května 2023. Nabídne kolekce krátkých tanečních filmů, tzv. dance for camera, sestavené výběrem z 234 přihlášených snímků z celého světa. Výběr toho nejlepšího se tak bude ucházet o Hlavní cenu festivalu a Cenu diváků. Festivalový program přinese také unikátní záznam choreografií z pařížské Opery a několik dokumentů přibližujících choreografické osobnosti. Nebude chybět ani oblíbený kurátorovaný blok věnovaný tanci a reklamě.
Záběr z filmu Créer Aujourdhui (foto Julien Benhamou)

Letošní ročník festivalu odstartuje ve čtvrtek po šesté večer první kolekce dance for camera filmů sestavená výběrem snímků z celého světa, které se ucházejí o Hlavní cenu festivalu a Cenu diváků. Během celého festivalu mohou diváci svým hlasováním rozhodnout o vítězi výběrem ze tří takovýchto programových bloků soutěžních filmů.

Hlavní opening festivalu, který se koná ve Velkém sále, je pozváním do pařížské Opery. Inovativní záznam Créer Aujourd’hui přinese pohled za oponu tvorby současných taneční tvůrců – Sidi Larbi Cherkaouiho, Damiena Jaleta, Tess Voelkerové a Mehdi Kerkouche. Toto absolutně unikátní filmové zpracování odhalí tvorbu těch nejúspěšnějších choreografů okem kamery jako partnera přímo z jeviště pařížské Opery, kde se představí i současní hudebníci (Woodkid).

Program přinese dále dokument Ailey – citlivý bohatý portrét geniálního amerického choreografa Alvina Aileyho (1931–1989). Ailey přivedl do bílého umění baletu černošské tanečníky s jejich živelnou tělesností a emocionalitou a zároveň svými strhujícími choreografiemi zprostředkoval hodnoty afroamerické kultury – gospel, blues, ale také půvaby všednodennosti i černošské spirituality. Ve filmu Ailey hovoří o svém životě a tvorbě prostřednictvím zrekonstruovaných zvukových nahrávek pořízených v posledním roce jeho života. Jako Afroameričan a gay se Aily prosadil ve společnosti, jež ho chtěla ze všech sil vyloučit.

Záběr z filmu Ailey (foto Jack Mitchell)

Dalším výjimečným snímkem festivalu bude dokument Overtour, který přiblíží originální uměleckou a výzkumnou práci italské choreografky a performerky Silvie Gribaudi, která se zaměřuje na taneční tvorbu se ženami staršími 60 let. Film plný humoru, odvahy a života je na programu v sobotu. Silvie se opakovaně vrací do Prahy i jako performerka a vystoupí živě s premiérou díla Grand jeté na festivalu Tanec Praha 7. a 8. června v divadle Ponec.

Festival nabídne také první českou i mezinárodní premiéru dokumentu Václav Kuneš: Od 420PEOPLE k 42+PEOPLE režisérky Slobodanky Radun o proměně těla a duše tanečníka. Václav Kuneš, umělecký šéf souboru 420PEOPLE, má za sebou úspěšnou mezinárodní kariéru i tvůrčí cestu a diváci budou mít možnost poprvé vidět její filmové zpracování. Bude se promítat v pátek.

Nebude chybět ani kurátorský výběr Best of, který nabídne taneční filmy ověnčené festivalovými cenami, chválou kritiků, například v podobě filmů Hofeshe Schechtera, Philippa Decouflého, Sofie Laplane a také premiéru filmu Miřenky Čechové a Terezy VejvodovéLady M.

Vyvrcholením festivalu bude v sobotu po osmé hodině večer vyhlášení vítězů soutěže a předání Hlavní ceny festivalu a Ceny diváků. Součástí slavnostního večera bude však nejprve oblíbený kurátorovaný blok Tanec a reklama. Nejlepší reklamní filmy a videa z posledních let jsou často dílem renomovaných režisérů a choreografů a není vůbec na škodu podívat se, co dokáže umění a komerce v kreativním objetí, protože to často znamená prostředek k experimentu za dobrých finančních podmínek.

O udělení Hlavní ceny festivalu v podobě křišťálové koule, která je tradičně dílem prestižního českého sklářského designéra Františka Jungvirta, rozhodně mezinárodní porota. V porotě zasedne Ágota Harmati, ředitelka filmového festivalu Moovy v Kolíně na Rýnem, režisér a scénárista Tomáš Hubáček, pedagog JAMU, a Jana Návratová, umělecká režisérka FTF.

Podrobný program festivalu najdete na stránkách ZDE.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments