Mezinárodní hudební festival Lípa Musica 2023: Nejen klavír všemi smysly

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica se v letošním roce uskuteční již po dvaadvacáté. Od 30. června do 21. října nabídne devatenáct koncertů na dvanácti rozličných lokalitách Libereckého kraje i přilehlých regionech včetně saského pohraničí. Pro návštěvníky je letos připraven pestrý program, kterému vévodí téma klavírní hudby, jelikož uměleckou garantkou bude v letošním roce první dáma českého klavíru, Jitka Čechová. Lípa Musica nabídne komorní i symfonické koncerty, ale také přesahy do světa jazzu, filmové hudby nebo tance.
Jitka Čechová (foto Martin Kubica)
Jitka Čechová (foto Martin Kubica)

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica odstartuje prolog v předvečer prázdnin na tradičním a velmi oblíbeném místě, v kostele zastřešeném nebeskou klenbou, který je součástí hradu Oybin. Tam zazní klasické i filmové melodie v podání žesťového souboru Czech Brass. Vlastní koncertní řada se naplno otevře s prvním školním dnem v Liberci. Na slavnostním zahajovacím koncertu a současně Koncertu pro Liberecký kraj v duchu hlavní letošní tematické linky vystoupí současný nejúspěšnější český klavírista v zahraničí Lukáš Vondráček za doprovodu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera a zazní díla Rachmaninova a Dvořáka. Jitka Čechová rozezní klavír za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice, ale i sólově v koncertním sále při klavírní manufaktuře C. Bechstein v příhraničním Seifhennersdorfu. Navíc bude pracovat i s talentovanými žáky českolipské ZUŠ v rámci projektu Má to smysl. Perličkou bude písňový recitál, který připravila ve spolupráci s ředitelem festivalu, tenoristou Martinem Prokešem.

„Jitku Čechovou považuji za prvotřídní klavíristku. Její záběr je neuvěřitelný a její umělecké nasazení je bezchybné. S úžasnou lehkostí exceluje jak v sólových vystoupeních, tak i v komorní hudbě. Nominoval jsem ji jako uměleckou garantku pro její nadšení pro hudbu, muzikalitu a skvělý hudební vkus. Toto ocenění je také uznáním za mimořádné úsilí, které věnuje zviditelnění českých autorů nejen u nás, ale i v zahraničí. Díky této pozici dostala příležitost prezentovat své mistrovství v čtyřech různých polohách. Samozřejmě, díky tématu Klavír všemi smysly, které se stalo leitmotivem, měla také možnost přijít s dalšími náměty, které ovlivnily celkovou podobu letošního programu,“ uvedl k volbě garantky Martin Prokeš, ředitel festivalu.

Lípa Musica však nabídne i tradiční koncert při svíčkách v Zahrádkách se souborem Collegium Marianum nebo vystoupení světově oceňovaného souboru Janoska Ensemble, který je držitelem několika zlatých desek prestižního labelu Deutsche Grammophon, a který svým svěžím crossoverovým přístupem nadchl festivalové hosty již před lety v Novém Boru. Letos bude mít tu čest vystoupit v rámci otevíracího víkendu českolipského Jiráskova divadla po rekonstrukci. Populárním lákadlem bude večer ve znamení argentinského tanga, který se uskuteční kině Hvězda v Kamenickém Šenově za účasti souboru Escualo Quintet a tanečního dua Tangonexion.

Martin Prokeš (zdroj Mezinárodní hudební festival Lípa Musica)
Martin Prokeš (zdroj Mezinárodní hudební festival Lípa Musica)

Pestrou koncertní paletu doplňují jména významných zahraničních i českých interpretů, jako je světově respektovaný kontratenorista Andreas Scholl, který vystoupí na závěrečném koncertu s Czech Ensemble Baroque, soubor Anima Shirvani věnující se dialogu mezi evropskou a perskou hudbou, mezzosopranistka Lucile Richardot, která vystoupí s výjimečným Collegiem 1704, duo Davidů Orlowského a Bergmüllera, jež překvapuje spojením klarinetu a loutny v dialogu staré a soudobé hudby, americký loutnista a zpěvák Joel Frederiksen, který složí poctu Leonardu Cohenovi, nebo jeden z nejvýraznějších cembalistů světa Mahan Esfahani, jenž nabídne svůj pohled na ikonické Goldbergovy variace.

A jaké pozvánky přináší sám ředitel festivalu? „Mám hned dvě. Asi by mě nikdy nenapadlo, že by na Lípě Musice mohla zaznít hudba kanadského hudebníka, básníka, spisovatele a skladatele Leonarda Cohena. Jeho kariéra trvala více než padesát let a zahrnovala nahrávky různých stylů včetně folkové, rockové a popové hudby. Jeho texty byly často melancholické a filozofické a zahrnovaly témata jako láska, náboženství a politika. Mezi jeho největší hity patří Suzanne, Hallelujah či Dance Me to the End of Love. Cohenova práce ovlivnila mnoho umělců a jeho vliv pokračuje i po jeho smrti. Důkazem toho je i projekt Den se Suzanne, který je poctou tomuto umělci a kterým se nechal inspirovat americký zpěvák a loutnista Joel Frederiksen. Ten získal od rodiny práva písně nejen interpretovat a natočit, ale dostal navíc důvěru s hudbou pracovat a upravit ji tak, aby mohla být propojena s renesančními francouzskými šansony a hudbou staré Anglie. Pod rukama Joela Frederiksena a jeho přátel s Ensemble Phoenix Munich tak vznikl nadpozemský crossover, kterému se podařilo téměř nemožné, propojit tyto vzdálené světy do hudební nirvány,“ představuje Martin Prokeš a dodává: „Má druhá osobní pozvánka vás zavede do baziliky Všech svatých v České Lípě, kde dne 21. října zazní při závěrečném koncertu festivalu Moteta pro královnu od českého barokního skladatele F. I. Tůmy, Te Deum a další barokní skladby v podání Czech Ensemble Baroque pod vedením Romana Válka. Hvězdou večera bude kontratenor Andreas Scholl, jehož hlas patří podle mého názoru mezi nejkrásnější a nejčistší na světě. Díky své dokonalé technice, strhujícímu výrazu a přirozenému vedení hlasu do své interpretace vkládá něco, čím oplývají jen vyvolení. Jeho interpretace jsou hluboce niterné a schopné předat duchovní rozměr skladby, ať už je dobová či současná. Jeho účast na spolupráci je skutečným požehnáním pro každého skladatele i dirigenta, protože zajišťuje, že setkání s ním bude nejen úžasným hudebním zážitkem, ale prožitkem na celý život.“

Navíc si Lípa Musica připravila opravdový bonbonek pro jaro příštího roku. 9. března 2024 totiž na mimořádném Koncertu pro Liberecký kraj v Divadle F. X. Šaldy v Liberci představí americkou operní superstar 21. století Joyce DiDonato a její cenou Grammy ověnčeným projekt Songplay, který nabízí svůdný i hravý dialog klasických písní a jazzu. Jediné provedení v České republice bude unikátní událostí sezóny.

Joyce DiDonato (zdroj Mezinárodní hudební festival Lípa Musica)
Joyce DiDonato (zdroj Mezinárodní hudební festival Lípa Musica)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments