Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
Nová dávka tanečního zpravodajství: Taneční muzikál Edith – vrabčák z předměstí se vrátil do Plzně, Andrej Lyga v KD Mlejn představí premiéru pohybové pohádky s tématem strachu, bude se konat přehlídka Bread & Dance Prague, Divadlo Continuo uvádí novou premiéru začíná Divadelní Flora v Olomouci i Divadelní svět Brno a v Plzni festival Žonglobalizace. Další tipy uvnitř:

Edith – vrabčák z předměstí, Divadlo J. K. Tyla (Vojtěch Jansa, Zuzana Hradilová, Radka Fišarová, foto Irena Štěrbová 2023)

Taneční muzikál Edith – vrabčák z předměstí se vrátil do Plzně
Pohnutý osud drobné zpěvačky, která si svým hlasem podmanila nejen Paříž, zažila mnoho vrcholů i pádů a jejím životem prošla řada mužů, inspiroval před lety vynikajícího českého choreografa Libora Vaculíka k vytvoření tanečního muzikálu Edith – vrabčák z předměstí. V díle je použita původní hudba Petra Maláska, texty Václava Kopty a zazněly v něm písně šansoniérky Edith Piaf v podání Radky Fišarové, pro kterou bylo obsazení do role Edith osudovou záležitostí a v mnohém nasměrovala i její sólovou dráhu. Dnes už kultovní dílo vstoupilo na jevištní prkna před 23 lety a přineslo novou divadelní formu, ve které se o hlavní roli dělí zpěvačka a tanečnice. Obnovená premiéra se konala 6. května 2023 ve Velkém divadle, v titulní roli se budou dále objevovat Radka Fišarová a Zuzana Hradilová. Premiéru zpívala alternující Lucie Šustek Rybnikářová.

Edith – vrabčák z předměstí měla světovou premiéru 27. května 2000 v tehdejším Komorním divadle. Od té doby nikdy nezmizela na delší dobu z repertoáru a se 192 odehranými představeními se zařadila mezi nejdéle uváděné inscenace plzeňského divadla. Po čase se inscenace představila i v jiných divadlech – Divadlo v Dlouhé (2002), Moravské divadlo v Olomouci (2003), Národní divadlo v Brně (2004), Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem (2008). Ve všech nastudováních vystoupila v titulní pěvecké roli Radka Fišarová, v některých produkcích alternována Zdenou Trvalcovou, nyní se v roli Edith kromě Radky Fišarové představila jako alternace Lucie Šustek Rybnikářová.

„Obnovenou premiéru Edith považuji za takový zázrak,“ říká Radka Fišarová, ke které dnes už neodmyslitelně patří i přezdívka „česká Edith Piaf“. „Je to pocit plný vzpomínání, ohlédnutí se, také uvědomění si, kde teď jsme, v jakém bodě v životě. To vše se nám snad podaří dostat na jeviště a pokorně odevzdat. Já jsem Edith a této roli vděčná opravdu za hodně a těším se z toho, že máme ještě tu možnost, těší mě, že je Edith opět v Plzni, a těší mě neskutečně, že můžeme sdílet tuto roli opět se Zuzkou Hradilovou, která patří mezi moje nejbližší přátele.“

Současná baletní mistryně plzeňského baletu Zuzana Hradilová dodává: „Edith je rozhodně moje srdeční záležitost, a přestože jsem tančila řadu rolí, vždycky budu spojována hlavně s ní. Ovšem to nejkrásnější, co mi Edith přinesla, je přátelství s Radkou, která se stala nesmírně důležitou osobou v mém životě. Letos oslavíme 23 let od původní premiéry a posléze zřejmě dovršíme i magickou 200. reprízu a to je důvod k radosti.“ Vedle Zuzany Hradilové sklízely úspěch v roli Edith také tehdejší sólistka Petra Tolašová a po kratší čas i Lenka Hrabovská, jež později přijala angažmá v Národním divadle v Praze.

Libor Vaculík v díle věnovanému pohnutému životu slavné francouzské šansoniérky přiřkl velký part také postavě Vypravěče, kterého si při světové premiéře zahrál Ondřej Izdný. V novém nastudování jej ztvární herec a zpěvák Zbyněk Fric, kterého si mohou plzeňští diváci pamatovat jako sluhu Ficka z inscenace Čachtická paní (2008). V dalších rolích pak vystoupí sólisté a sbor baletu DJKT a také stálý host – emeritní sólista plzeňského souboru Jiří Žalud.


Andrej Lyga – Pohádka pro odvážné (foto Vojtěch Brtnický)

Andrej Lyga představí premiéru pohybové pohádky s tématem strachu
Autorská Pohádka pro odvážné láká dětské diváky na fyzické divadlo bez jediného slova. Tanečník a performer Andrej Lyga v ní pomocí pohybu, hry světla se stínem a metafory oživeného materiálu a lidského těla odvypráví příběh inspirovaný slovenskými lidovými pohádkami Pavla Dobšinského. Do tajemného světa, kde nebezpečí číhá za každým rohem, malé diváky poprvé zavede 14. května v pražském KD Mlejn.

„Surovost, zemitost a krutost, se kterou jsou čtenáři Dobšinského sbírek konfrontování, mě vždycky fascinovala. Myslím si, že je velmi důležité s dětmi mluvit o věcech, které nejsou jen hezké, barevné a veselé. Obzvlášť v dnešní době, která není snadná, musíme umět s dětmi komunikovat otevřeně a pravdivě. Nesmíme zavírat oči před tématy, jako je posedlost, smutek nebo třeba ztráta blízkého,“ přibližuje autor a jediný performer, kterého v představení uvidíte, Andrej Lyga.

Vyprávění beze slov má podtrhnout temná atmosféra založena na stínohře a metafoře oživeného materiálu a lidského těla. „Chceme otevřít dveře dětské fantazii, nechat diváky naplno prožít příběh na jevišti a věřit, že s pomocí našeho hrdiny najdou vnitřní sílu. Smát se a bát se nepřerušovaně a nakonec, jak už to v pohádkách bývá, nabídnout také východisko, poučení. Pokud alespoň jeden divák bude z divadla odcházet odvážnější, odhodlanější čelit problémům a připravený prohlédnout zlo a jiné nástrahy ve skutečném životě, pak se můj záměr naplnil,“ dodává Lyga. Na malou chvíli se součástí příběhu stanou také samotní diváci. Hlavní hrdina hledá v publiku odvážné jedince, kteří mu v souboji se strachem a zlem pomůžou vyhrát.

V hudebním doprovodu Ondřeje Kolína a světelném designu Lukáše Klímy se na jevišti jako jediný performer představí Andrej Lyga. Absolvent oboru nonverbálního divadla pražské HAMU pod vedením Radima Vizváryho účinkoval v řadě projektů věnujících se pantomimě, klauniádě a fyzickému herectví. Je jedním ze zakladatelů improvizační skupiny My kluci, co spolu chodíme, která se specializuje na improvizovanou freeformu, mimo jiné i pro dětského diváka. V současné době spolupracuje s nezávislou skupinou Tantehorse a novocirkusovou Losers Cirque Company.

Pohádka pro odvážné je třetí premiérou, která vznikla v koprodukci KD Mlejn. Ten dvakrát ročně vyhlašuje otevřenou výzvu pro profesionální umělce a studenty z oboru tance, pohybového divadla, současného cirkusu a činohry. Andrej Lyga svým představením obohatí pravidelný repertoár divadla vedle novocirkusovoho souboru TUTOcirk a nezávislé taneční skupiny Dočasná Company.


Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments