Bill Clinton hlavním hrdinou nové opery – ještě letos

Zcela nová opera Billy Blythe, inspirovaná životním příběhem Billa Clintona, bude mít svou světovou premiéru již letos na podzim. Libreto napsal americký spisovatel a básník Britt Barter, název opery vychází z rodného jména dvaačtyřicátého prezidenta USA Billyho Clintona (celým rodným jménem William Jefferson Blyth III). Hudbu složil Bonnie Montgomery. Příběh opery vykresluje těžké Clintonovo dětství a čerpá z jeho autobiografie.

„Clintonův život je velmi operní. Jeho dětství, kariéra i životní skandály, to všechno provokuje ke zhudebnění“, řekl hudebník Bonnie Montgomery v rozhovoru pro The New York Times. „Hudba posiluje tento zajímavý životní příběh – je to krásné a nápadité skládání“ .

Billy Blythe je jednoaktová opera, jejíž příběh začíná na sklonku roku 1950 v Hot Springs v Arkansasu. Popisuje mládí a dospívání bývalého prezidenta Billa Clintona v krásné krajině jižního Arkansasu. Děj vykresluje život v městečku Hot Springs, kde se Clintonova temperamentní matka, Virginia, vyrovnává se smrtí svého manžela a Billova otce a připravuje se na vstup do nového manželství. Také líčí lásku jejího nového manžela Rogera k nové rodině, ale i jeho vnitřní boj s nepřetrhanými vazbami ke svým dětem z prvního manželství. Billy Blythe zachycuje mysticismus Arkansasu a jeho obyvatel i vliv na formování Clintonovy povahy, která ho dovedla až ke kandidatuře na prezidenta, a která má kvůli své rozpolcenosti stále blízko k osobním skandálům.

Skladatel Bonnie Montgomery nyní vyjednává s divadly v hlavním městě Arkansasu Little Rock a snaží se dojednat datum podzimní premiéry, aby mohly co nejdříve začít zkoušky. Doufá také, že Bill Clinton podpoří jeho úsilí a s propagací nové opery mu pomůže.

 

billyblytheopera.com

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

0 0 vote
Ohodnoťte článek
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments