Proms mají nabito

Hollywoodská noc v Obecním domě 11.7. potvrdila sebevědomé heslo „Máme nabito“, které si letos vepsal do hlavičky mezinárodní festival Prague Proms. Měli doslova natřískáno. A publikum se skvěle bavilo.


Smetanova síň už dlouho nepamatuje, že by se prodávaly i místa ke stání a nahoru na varhanní emporu že by někdo tahal židle jako přístavky. I přesto, že tropické vedro velelo spíš zůstat u vody a v televizi běželo finále fotbalového mistrovství světa, obecenstvo se dostavilo v bohatém počtu. Čekala na ně – již po čtvrté v historii festivalu – Hollywoodská noc, snůška známých filmových melodií v symfonickém provedení ČNSO s dirigentem Kryštofem Markem. Tento karlínský dirigent spolupracuje s ČNSO pravidelně, aranžuje pro ně filmovou hudbu, větší část Hollywoodské noci byly právě jeho aranžmá. Známe jej i z Koncertů hvězd na Žofíně.

 

Již první znělka studia Universal Pictures navodila atmosféru natěšeného očekávání, takový ten podmíněný reflex, který znáte z kina. Letos dramaturgie zařadila ukázky z opravdu nejhranějších filmů. Mohli jsme slyšet Čelisti a o třicet let mladší Terminál Johna Williamse, Pána prstenů (Howard Shore), Zorra a Statečné srdce (James Horner), Evitu (Andrew Lloyd Weber), dojemnou a něžnou hudbu z Joe Black (Thomas Newman), Wagnerův Soumrak bohů (k filmu Excalibur) nebo popový hit „Eyes of Tiger“ z Rockyho (Bill Conti). Orchestr sám pojal večer jako zábavu, dámy přišly s květy a kokardami ve vlasech, někdy i na houslích a cellech. Hezký žert předvedla hobojová sekce ve Statečném srdci, kde je sólo pro skotské dudy – dokázali je ve vší falešnosti a zajíkavosti napodobit tak, že diváci zvědavě natahovali krky, kde je v orchestru ten dudák. Ale i v dalších číslech se mnozí blýskli zajímavými sóly (cello v Koljovi, viola v Posledním Mohykánovi, klarinet a akordeon v Terminálu, klavírní sólo v Nymanově Pianu). Jazzové či popové kusy si hráči doslova užívali, rytmus s některými „šil“ stejně jako s publikem.


Bylo zajímavé sledovat historické proměny stylů od typické akční hudby sedmdesátých let – což jsou třeba právě Čelisti, případně ještě Barbar Conan (Basil Poledouris) z roku 1981 – k sofistikovanější hudbě let devadesátých (Joe Black), s etnickými a minimalistickými momenty (Piano Michaela Nymana v zajímavé konfrontaci s Posledním Mohykánem Trevora Jonese, postaveném na opakovaném motivu sólové violy). Jako věčný originál čněl Ennio Morricone (Profesionál), jeho hudba, ať je v televizním seriálu nebo filmu, nese nezaměnitelné prvky. Český film reprezentoval jediný skladatel – Ondřej Soukup a jeho Kolja.

A nezůstalo jen u hraných melodií, tentokrát se i zpívalo. Orchestr si na pomoc pozval zpěvačku Dashu, zpívala Eyes of Tiger a Evitu, pro ni ovšem dost nízko posazenou, takže to nebylo nijak výrazné vystoupení. Na závěr ale zabodovala v dokonale sladěném a energií nabitém vokálním kvartetu s Alenou Průchovou, Naďou Wepperovou a Jiřím Březíkem ve slavném hitu Galta MacDarmota „Age of Aquarius“ z Formanova filmu Vlasy. To byl opravdu výbušný závěr večera, po němž si publikum ještě vyžádalo dva přídavky. V prvním – z černé komedie Addamsova rodina – zpívalo opět kvarteto a v sále se dokonce objevili figuranti přestrojení za Addamsovy. Včetně ředitele orchestru a festivalu, trumpetisty Jana Hasenöhrla coby strýčka Festera. V dalším latinoamerickém přídavku Muž z Acapulca si zase trumpetisté zahráli v obřích mexických kloboucích.

Na festivalu, který běží již od konce června, ještě uvidíme Alpskou noc s italským sólistou na alpský roh Carlem Torlontanem (již ve středu 14.7.), skladby Lalo Schifrina v projektu Jazz meets the symphony (17.7.) nebo jazzový večer v Redutě (19.7.). Na velký závěr si Proms nechaly operní gala z Verdiho árií a s koncertním provedením 1. a 2. dějství Aidy (22.7.). Na slavnostním večeru nazvaném Notte alla Scala vystoupí tradiční host orchestru, dirigent Marcello Rota s šesticí sólistů spojených s Teatro alla Scala (Carmela Apollonio – soprán, Tiziana Carraro – mezzosoprán; Mario Malagnini – tenor; Gianfranco Montresor – baryton; Paolo Pecchioli a Gianluca Breda – bas) a s Kühnovým smíšeným sborem.

Hollywoodská noc
Český národní symfonický orchestr
Dirigent: Kryštof Marek
Dasha, Alena Průchová, Naďa Wepperová, Jiří Březík – zpěv
Smetanova síň Obecního domu Praha 11.7.2010
Prague Proms 2010

program:
John Williams – Čelisti; Basil Poledouris – Barbar Conan; James Horner – Statečné srdce; John Williams – Terminál; Thomas Newman – Seznamte se, Joe Black; Andrew Lloyd Webber – Evita; Richard Wagner – Soumrak bohů/Excalibur; James Horner – Zorro /Tajemná tvář/; Ennio Morricone – Profesionál; Bill Conti – Rocky /Eyes of a Tiger/; Trevor Jones – Poslední Mohykán; Michael Nyman – Piano; Howard Shore – Pán prstenů /The Bridge Of Khazad Dum/; Galt MacDarmot – Vlasy

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments