Bittová & Zambrano v Berlíně: Why not?

Geniální Iva Bittová v berlínském Radialsystemu V

David Zambrano, tanečník a choreograf venezuelského původu žijící v Amsterdamu, se v závěru úchvatného večera toto úterý 13.září 2011 v alternativním prostoru Radialsystem V v Berlíně nechal slyšet, že naši Ivu Bittovou znal doposud jen z CD, a že jeho přáním vždy bylo s ní vystoupit. Teď se mu toto přání tedy v Berlíně konečně uskutečnilo. Radost z mimořádného uměleckého zážitku byla nejen na straně umělců, ale i početného publika.

Iva Bittová zářila. Excelovala ve známých i méně známých číslech – osobně jsem jí byl vděčný za zařazení Ukolébavky z Rodrigových sotva známých Sefardských písní, zmíněný tanečník k tomu kongeniálně a bez laciných efektů improvizoval. Jejich vystoupení jakoby vneslo světlo do často chmurného světa právě probíhajícího 11. Musikfestu Berlin (souhrnnou zprávu najdete na našem webu po jeho ukočení v příštích dnech).

Zambrano jako tanečník, choreograf a učitel vyvinul techniky „flying low“ a „paging trough“ a ovlivnil jimi umělce po celém světě. K jeho inscenacím patří mimo jiné „Soul Project“ (2006), „Shock“ (2009) a „Holes“ (2009). Od roku 2010 je nositelem Guggenheim Choreography Fellowship.

Ovace okamžitě po ukončení programu si vynutily další přídavek. Ivina výzva – „Let´s all dance“ – se ovšem potkal s konsternací publika. Škoda, že se naše Queen of the Underground, jak Ivu už kdysi označil newyorský tisk, v Berlíně doslova jen zastavila a po vystoupení hned pokračovala do Prahy. Prostory jako Radialsystem jí určitě vyhovují lépe, než filharmonie nebo divadla. Myslím, že každý z návštěvníků úterního večera se již teď těší na její příští vystoupení.

Mírně řečeno chabá, až „východoněmecky“ nemožná ale byla obsluha studentek. Ovšem catering je jiné téma, v Berlíně vždy bolestivé.

 

Why not?
Iva Bittová a David Zambrano
13.září 2011 Radialsystem V Berlín

www.radialsystem.de

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat