Bittová & Zambrano v Berlíně: Why not?

Geniální Iva Bittová v berlínském Radialsystemu V

David Zambrano, tanečník a choreograf venezuelského původu žijící v Amsterdamu, se v závěru úchvatného večera toto úterý 13.září 2011 v alternativním prostoru Radialsystem V v Berlíně nechal slyšet, že naši Ivu Bittovou znal doposud jen z CD, a že jeho přáním vždy bylo s ní vystoupit. Teď se mu toto přání tedy v Berlíně konečně uskutečnilo. Radost z mimořádného uměleckého zážitku byla nejen na straně umělců, ale i početného publika.

Iva Bittová zářila. Excelovala ve známých i méně známých číslech – osobně jsem jí byl vděčný za zařazení Ukolébavky z Rodrigových sotva známých Sefardských písní, zmíněný tanečník k tomu kongeniálně a bez laciných efektů improvizoval. Jejich vystoupení jakoby vneslo světlo do často chmurného světa právě probíhajícího 11. Musikfestu Berlin (souhrnnou zprávu najdete na našem webu po jeho ukočení v příštích dnech).

Zambrano jako tanečník, choreograf a učitel vyvinul techniky „flying low“ a „paging trough“ a ovlivnil jimi umělce po celém světě. K jeho inscenacím patří mimo jiné „Soul Project“ (2006), „Shock“ (2009) a „Holes“ (2009). Od roku 2010 je nositelem Guggenheim Choreography Fellowship.

Ovace okamžitě po ukončení programu si vynutily další přídavek. Ivina výzva – „Let´s all dance“ – se ovšem potkal s konsternací publika. Škoda, že se naše Queen of the Underground, jak Ivu už kdysi označil newyorský tisk, v Berlíně doslova jen zastavila a po vystoupení hned pokračovala do Prahy. Prostory jako Radialsystem jí určitě vyhovují lépe, než filharmonie nebo divadla. Myslím, že každý z návštěvníků úterního večera se již teď těší na její příští vystoupení.

Mírně řečeno chabá, až „východoněmecky“ nemožná ale byla obsluha studentek. Ovšem catering je jiné téma, v Berlíně vždy bolestivé.

 

Why not?
Iva Bittová a David Zambrano
13.září 2011 Radialsystem V Berlín

www.radialsystem.de

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na