Blíží se Mezinárodní pěvecká soutěž Mikuláše Schneidera-Trnavského

Hudební centrum ve spolupráci s Trnavským samosprávným krajem, Divadlem Jána Palárika a ZUŠ Mikuláše Schneidera-Trnavského pořádá jubilejní 25. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Mikuláše Schneidera-Trnavského. Soutěž se uskuteční ve dnech 15.-21. října 2023 v Divadle Jána Palárika v Trnavě.
Medzinárodná spevácka súťaž Mikuláša Schneidera-Trnavského (foto Anton Sládek)
Medzinárodná spevácka súťaž Mikuláša Schneidera-Trnavského (foto Anton Sládek)

Hlavním cílem Mezinárodní pěvecké soutěže Mikuláše Schneidera-Trnavského je podpora mladých pěvců, podněcování jejich uměleckého růstu, propagace vokální tvorby s důrazem na dílo Mikuláše Schneidera-Trnavského a výběr účastníků na další mezinárodní pěvecké soutěže.

Nejvýznamnější slovenská pěvecká soutěž je pojmenována po Mikuláši Schneiderovi-Trnavském, tvůrci umělé a duchovní písně, upravovateli lidové písně a autorovi sakrálních vokálně-instrumentálních kompozicí. Schneider-Trnavský byl však také významným spolutvůrcem hudebně-vzdělávacích institucí profesionální hudební kultury.

Laureáty minulých ročníků soutěže jsou osobnosti jako Peter Dvorský, Ľubica Orgonášová, Miroslav Dvorský, Gustáv Beláček, Magdaléna Kožená, Štefan Kocán, Terézia Babjaková, Slávka Zámečníková a mnoho dalších.

Letos se do soutěže přihlásilo 73 soutěžících z dvanácti zemí – Slovenské republiky, České republiky, Chorvatska, Ukrajiny, Finska, Litvy, Polska, Íránu, Číny, Ruska, Německa a Gruzie. Soutěž bude zakončena slavnostním předáním cen a koncertem vítězů. Kromě hlavních cen udělovaných ve dvou kategoriích jsou připraveny i další zvláštní ceny udělované Hudebním centrem, městem Trnava, Trnavským samosprávným krajem, Hudebním fondem a dalšími partnery, například i možnost hostování v některém z partnerských divadel na Slovensku a v České republice.

Soutěž probíhá ve dvou kategoriích, které jsou určeny na základě náročnosti předváděného repertoáru. Předsedkyní mezinárodní poroty je přední interpretka a pedagožka Eva Blahová (Slovensko). Dalšími členy poroty jsou Jozef Kundlák (Slovensko), Peter Dvorský (Slovensko), Martina Zadro (Chorvatsko), Tadeusz Pszonka (Polsko), Toril Carlsen (Norsko), Gabriela Beňačková (Česká republika), Ariane Hollaender – Calix (Rakousko) a Wiktor Bockman (Švýcarsko). Klavírní doprovod zajišťují korepetitoři Xénia Šuleř Maskalíková (Slovensko) a Róbert Pechanec (Slovensko).

Program soutěže
Zrcadlový sál Divadla Jána Palárika, Trnava

15. října 2023 19:00 (neděle) – registrace a zahájení soutěže
16. října 2023 10:00 (pondělí) – soutěž 1. kolo 1. kategorie
17. října 2023 10:00 (úterý) – soutěž 1. kolo II. kategorie
18. října 2023 10:00 (středa) – soutěž 2. kolo I. kategorie
19. října 2023 10:00 (čtvrtek) – soutěž 2. kolo II. kategorie
20. října 2023 10:00 (pátek) – soutěž 3. kolo I. a II. kategorie
21. října 2023 16:00 (sobota) – Koncert vítězů soutěže a předání cen

Vstup na jednotlivá kola soutěže i večerní koncerty je zdarma.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments