Bohuslav Matoušek letos slaví 70. narozeniny

Významný český houslista Bohuslav Matoušek dnes v Praze pokřtil CD se souborným dílem Bohuslava Martinů pro koncertantní housle a orchestr. Nahrávky vznikly za doprovodu České filharmonie pod taktovkou Christophera Hogwooda. V koncertní galerii HAMU se role kmotrů ujali herec Josef Somr, kapelník Hradišťanu Jiří Pavlica, violoncellista Jiří Bárta a předseda Nadace Bohuslava Martinů Jiří Hlaváč. Akci pořádal Mezinárodní hudební festival (MHF) Český Krumlov, na kterém 6. srpna 2019 Matoušek oslaví své 70. narozeniny.
Bohuslav Matoušek, křest CD 6. 2. 2019 (zdroj MHF Český Krumlov)

Nahrávka se souborným dílem Bohuslava Martinů pro koncertantní housle a orchestr začala vznikat již před 15 lety. Po problémech se sponzory se stal Matoušek producentem celého projektu. První CD ze série vydal Supraphon v roce 2002 a nahrávka získala cenu časopisu Harmonie. Později se celého kompletu ujalo londýnské vydavatelství Hyperion Records, které jej vydalo jako čtyři jednotlivá CD. Všechny získala příznivé kritiky a po celém světě se jich prodalo 19.000 kusů, což je pro nahrávku klasické hudby vysoké číslo. Letos u příležitosti oslav 60. výročí úmrtí Martinů a životního jubilea Matouška vydal Hyperion Records celý komplet znovu jako uzavřený celek čtyř CD v jednom obalu.

V koncertní galerii pražské HAMU se dnes role kmotrů se ujali herec Josef Somr, houslista, skladatel a kapelník Hradišťanu Jiří Pavlica, violoncellista Jiří Bárta a klarinetista, saxofonista, skladatel, básník, pedagog a publicista prof. Jiří Hlaváč. V rámci tiskové konference a křtu dále promluvil režisér nahrávky Zdeněk Zahradník, ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina, Matouškův žák, houslista Jakub Junek a prezident Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov Jaromír Boháč.

Bohuslav Matoušek a Jakub Junek, křest CD 6. 2. 2019 (zdroj MHF Český Krumlov)

Poselství této nahrávky je také v tom, že člověk je schopen překonávat nástrahy a intriky,“ sdělil jeden z kmotrů nahrávky Jiří Hlaváč, který připomněl, že Matoušek během nahrávání překonal různé těžkosti včetně zdravotních problémů.

Vystoupení v Českém Krumlově bude jedním dárkem k sedmdesátinám a za druhý považuji dnešní křest nahrávky, která konečně dostala podobu boxu,“ uvedl Matoušek, který se narodil 26. září 1949 v Havlíčkově Brodě.

Bohuslav Matoušek, křest CD 6. 2. 2019 (zdroj MHF Český Krumlov)

Gratulační večer k 70. narozeninám Matouška na MHF v Českém Krumlově nabídne 6. srpna v Maškarním sále jako hosty houslisty Hiroka Takahašiho a Patrika Sedláře a soubor Ensemble 18+. Zazní především hudba barokních mistrů.

Festival uvede od 19. července do 10. srpna 23 koncertů. Přijedou americká vokální skupina Take 6, zpěváci z Broadwaye, zazní i barokní opera Georga Friedricha Händela. Nově bude koncert i v boletickém kostele. Hrát se bude v Pivovarské zahradě, Zámecké zahradě a jízdárně, Maškarním sále i barokním divadle. Součástí festivalu bude letní kino. Pořadatelé plánují rozpočet 40 milionů Kč. Město Český Krumlov dá na tento ročník 700.000 Kč, Jihočeský kraj má v návrhu rozpočtu pro MHF 1,5 milionu Kč. U ministerstva kultury požádal festival o 7,6 milionu Kč.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat