Bouře kolem Dismanova rozhlasového dětského souboru
Osobnosti veřejného života, instituce, souboroví absolventi, rodiče dětí, příznivci a spolupracovníci nesouhlasí s chystanými změnami v Dismanově rozhlasovém dětském souboru. Dramatický Dismanův rozhlasový dětský soubor by se měl od 1. ledna příštího roku z rozhodnutí svého zřizovatele, Českého rozhlasu, spojit s Dětským pěveckým sborem. Rodičům vadí, že dlouholetí umělečtí vedoucí souboru, manželé Zdena a Václav Fleglovi, dostali výpověď.Vedení Českého rozhlasu v prohlášení pro média uvedlo, že se nikdy neuvažovalo a neuvažuje o tom, že by soubor zrušil či jeho činnost omezil. Personální změna v čele stávajícího Dismanova souboru je prý nutná a nijak neohrožuje kontinuitu tohoto tělesa.
Spojení rozhlasových sborů oznámil ředitel Centra uměleckých těles, soutěží a přehlídek Českého rozhlasu Jan Simon v pondělním dopise adresovaném rodičům členů DRDS. “Vedoucí souboru za 80 let jeho existence byli pouze tři. Předávání vedení souboru je vždy citlivá věc, která trvá několik let. Pan Simon svým krokem ohrozil 80 let trvající tradici porozumění a svobodné tvorby dětí,” sdělil prostřednictvím ČTK Adam Rut, absolvent souboru a mluvčí vzniklé iniciativy Zachraňte Dismanův rozhlasový dětský soubor. Petici proti současnému postupu rozhlasu během středy podepsalo více než 450 lidí se souborem spojených.
Mezi signatáři jsou například spisovatelka Irena Obermannová, Ladislav Špaček, hudebník Daniel Fikejz, režisér Břetislav Rychlík, herec Václav Vydra, novinář Adam Komers, ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek nebo umělecký šéf Západočeského divadla Cheb Zdeněk Bartoš.
“Dovolte, abych vyjádřil znepokojení nad osudem Dismanova rozhlasového dětského souboru. Neradi bychom přišli o dětské účinkující pro naše divadelní inscenace,” podotkl umělecký šéf Činohry Národního divadla Michal Dočekal.
“Současné dění kolem Dismanova souboru mě nesmírně rozladilo, stejně jako každého, kdo sledoval po celé čtvrtstoletí spolupráci Fleglových a DRDS s Terezínskou iniciativou a Památníkem Terezín. Postup vůči nim osobně považuji za doslova nedůstojný,” sdělila Marta Kottová, předsedkyně historické skupiny Osvětim.
Změna ve vedení Dismanova rozhlasového dětského souboru podle mluvčího Českého rozhlasu Hošny souvisí zejména s novou koncepcí celého souboru a s vystavěním jeho moderní struktury, která má zajistit i jeho lepší fungování. “Dalším důvodem je fakt, že nechceme, aby se Dismanův soubor dále vzdaloval rozhlasu v oblasti programu vysílání, ale byl naopak jeho součástí,” uvedl Hošna. Podle ředitele Jana Simona se o dětské členy budou starat lektoři v oblasti rozhlasových forem, dramatu, hudby i techniky. “Díky moderní a nově vystavěné struktuře budou mít tito odborníci dostatek prostoru a času na to, aby se mohli věnovat tomu, o co jde v souboru především – umělecký a dovednostní rozvoj dětí, a to v činnostech spojených s rozhlasovým vysíláním. Všechny důležité praktické a organizační rozhodnutí týkající se činnosti tělesa pak budou v rukou odpovědného a zkušeného manažera,” sdělil Simon, který pozval rodiče na informativní schůzku 4. listopadu, kde chce představit nové fungování Dismanova rozhlasového dětského souboru. Část nespokojených rodičů však svolala vlastní schůzku již na 20. října.
Foto archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]