BRASStet ovládnul světovou soutěž v Koreji

České žesťové kvinteto BRASStet vyhrálo mezinárodní soutěž Jeju International Brass Competition. Soubor porazil ve finálovém kole čínský soubor Vastness Brass Quintet, jehož členem je loňský finalista hornové soutěže Pražského jara Zeng Yun, a Maverick Brass Quintet z Austrálie. Soubor si svou výhrou zajistil mimojiné účinkování na příštím jubilejním ročníku festivalu Jeju International Wind Ensemble Festival, v rámci kterého je soutěž pořádána.

BRASStet, složený ze studentů Akademie múzických umění a zároveň profesionálních členů předních pražských orchestrů, byl na počátku soutěže jediným evropským zástupcem mezi účastníky této kategorie. Z prvního kola postupoval se souhlasem všech porotců. V druhém kolem měl před ostatními soubory více než bodový náskok a ve finále jej ještě zvětšil na dva body. Svou cestu na soutěž mohl soubor uskutečnit díky příspěvku od Nadace HAMU a cestovnímu stipendiu od Nadace „Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových“. „Jsme moc rádi, že se nám takto skvěle podařilo reprezentovat Českou republiku na významné mezinárodní soutěži, kterou Jeju Brass International Competition bez pochyby je. Vítezství je pro nás především odměnou a uznáním naší intenzivní a pečlivé práce,“ říkají členové souboru.   

Žesťové kvinteto BRASStet se začalo formovat na konci roku 2016 z předních studentů žesťového oddělení Akademie múzických umění v Praze pod uměleckým vedením Jiřího Novotného. Soubor hraje ve složení Walter Hofbauer a Karel Hons na trubky, Daniela Roubíčková na lesní roh, Barbora Kolafová na trombon a Jakub Chmelař na tubu. Všichni členové souboru jsou vítězové a laureáti významných národních i mezinárodních soutěží. Své bohaté hráčské zkušenosti dokáží v tomto komorním tělese skvěle zhodnotit a rozvinout. Soubor pravidelně vystupuje na předních koncertech akademické půdy, účastnil se reprezentativních akcí v Praze a koncertoval v rámci festivalů Mladá Praha, Dvořákovo Příbramsko a Praha žije hudbou.

Jeju International Music Competition
Mezinárodní soutěž žesťových a bicích nástrojů Jeju se každoročně koná na korejském ostrově Jeju obklopeným ohromující přírodou. Soutěž objevuje a podporuje mladé talentované instrumentalisty z celého světa a umožňuje jim poznat odlišnou kulturu a navázat nová přátelství. Historie soutěže sahá do roku 2000, kdy se konal první ročník. Až do roku 2010 probíhala soutěž každé dva roky, od roku 2012 se koná každoročně. Za svou historii si soutěž vydobyla přední postavení na poli světových soutěžích pro žesťové nástroje, v rámci asijského kontinentu je považována za největší a nejprestižnější. V sudých letech je soutěž vypsaná pro bastrombony, euphonia, tuby a bicí nástroje. V lichých letech se soutěží v oborech trubka, lesní roh, trombon a žesťové kvinteto. Každoročně tak do Jeju přijede více než 200 umělců z celého světa porovnat své hráčské schopnosti. Soutěž je pořádána v rámci Jeju Wind Ensemble Festival, který nabízí bohatý program zahrnující vystoupení profesionálních sólistů, dechových těles a netradičních dechových uskupení. Na letošním ročníku vystoupil například fenomenální trumpetista Sergei Nakariakov, světově známý soubor Spanish Brass nebo nově se etablující originální těleso Saxback ensemble. Příští rok bude pořádán jubilejní 25. ročník festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat