Bratislava chystá Fausta, těšit se může i Praha

Už jen několik dní dělí operu Slovenského národního divadla v Bratislavě od premiéry jednoho z předních děl francouzské romatické opery, Fausta Charlese Gounoda. V paměti zdaleka nejen bratislavských diváků je skvělá, zatím poslední nesmírně úspěšná inscenace tohoto díla v režii Jozefa Bednárika, uvedená v předvečer listopadových událostí roku 1989, kterou poznala i Praha, a která byla také zaznemanána televizními kamerami.

„Nerad publiku servíruji hotové pravdy a jednozačné pointy. Chtěl bych, aby divák přemýšlel a byl sám nucený nacházet podstatu a poselství díla. Ve Faustovi je pro mne hlavním tématem konflikt dobra a zla. A tento konflikt vůbec nemusí být a ani není banální a akademicky jednoznačný.“ To jsou slova litevského režiséra Gintarase Varnase, který novou bratislavskou inscenaci Gounodova Fausta připravuje, a který je na Slovensku známý především z režie úspěšného titulu Hra snov v činohře Divadla Andreje Bagára z Nitry.

„Práve preto, že sa Bednárikova inscenácia Gounodovho Fausta spred dvadsiatich rokov môže právom zaradiť medzi najvýraznejšie počiny SND prinajmenšom v poslednom štvrťstoročí, rozhodli sme sa pre renomovaný inscenačný tím: Očakávame od neho inú poetiku, iný originálny pohľad, jednoducho inscenáciu, ktorá by sa mohla s tou predošlou smelo rovnať. Navyše: za tých dvadsať rokov nám vyrástli nové generácie spevákov, takže dnes vieme návštevníkom Opery SND ponúknuť dve celkom nové obsadenia. „ Nechal se slyšet ředitel bratislavské opery Pavol Smolík. A jaké obsazení a inscenační tým pro nového Fausta nominoval?

Méphistophéles-Jozef Benci
Méphistophéles-Martin Malachovský
Dirigent: Rastislav Štúr
Režie: Gintaras Varnas
Scéna: Jurate Paulekaite
Kostýmy: Juozas Statkevičius
Choreografie: Elita Bukovska
Sbormistr: Blanka Juhaňáková
 
Faust – Tomáš Juhás, Ľudovít Ludha, Miroslav Dvorský
MéphistophélesJozef Benci, Martin Malachovský, Peter Mikuláš
Valentin – Daniel Čapkovič, Pavol Remenár, Sergej Tolstov
Wagner – Mikuláš Doboš, Juraj Peter
Marguerite – Eva Hornyáková, Katarína Štúrová, Adriana Kohútková
SiébelMonika Fabianová, Terézia Kružliaková
MartheJitka Sapara-Fischerová, Denisa Šlepkovská

Premiéra (její obsazení je zvýrazněno) je naplánována příští pátek, 26.března 2010 do nové budově bratislavského Slovenského národního divadla.


Vedení bratislavské opery však připravilo ještě jedno překvapení: Hned první repríza, a to v neděli 28.března 2010, je ohlášena jako galapředstavení. Jako Méphistophéles totiž v Bratislavě v nové inscenaci vystoupí světově uznávaný gruzínský basista Paata Burchuladze, držitel řady prestižních cen a laureát Pavarottiho soutěže ve Philadephii z roku 1986. Od té doby mu tleskalo publikum ve všech významných operních domech, od Wiener Staatsoper přes milánskou La Scalu, londýnskou Covent Garden až po newyorskou Metropolitní operu.

Z bratislavské premiéry Gounodova Fausta přineseme naši recenzi. Připomeňme ještě, že tuto novou inscenaci uvidí v úterý 13. dubna 2010 také pražské Národní divadlo, kde s ní opera SND bude hostovat.

www.snd.sk

foto: Ctibor Bachratý

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments