Bratislavské hudební slavnosti odhalují letošní program

Ambicí organizátorů Bratislavských hudebních slavností je připravit dramaturgicky atraktivní 58. ročník – pozvat zajímavé zahraniční hosty a slovenské renomované umělce, zároveň dát prostor mladým lidem, aby společně se svým uměním zpestřili podzim nevšedními hudebními večery.

Bratislavské hudobné slávnosti (zdroj Bratislavské hudobné slávnosti)
Bratislavské hudobné slávnosti (zdroj Bratislavské hudobné slávnosti)

Bratislavské hudební slavnosti (BHS) prezentují slovenskou hudbu a kulturu v zahraničí. Jako jeden z nejprestižnějších festivalů jsou BHS uznávaným členem Asociace evropských festivalů (EFA) se sídlem v Bruselu.

Slovenská filharmonie, rezidenční orchestr BHS, uvede na 58. ročníku tři koncerty. Festival zahájí dílo Eugena Suchoně (1908-1993), legendárního slovenského skladatele, jehož výročí narození i třicet let od úmrtí si letos připomínáme.

Pod taktovkou francouzského dirigenta Emmanuela Villauma, bývalého dlouholetého šéfdirigenta Slovenské filharmonie, zazní Mahlerova Symfonie č. 1 D dur Titan a Koncert pro harfu a orchestr c moll francouzské skladatelky Henriette Renié v podání Emmanuela Ceyssona.

Další bude koncertní provedení Čajkovského opery Jolanta. Ta se v poslední době objevuje na světových pódiích stále častěji. Slovenský filharmonický sbor uvedl tuto operu v loňském roce na festivalu v Baden-Badenu s Berlínskými filharmoniky. Na BHS zazní v podání Slovenské filharmonie, Slovenského filharmonického sboru, dirigenta Daniela Raiskina, současného šéfdirigenta Slovenské filharmonie, a několika zahraničních hostů – v hlavních rolích Evelina Dobračeva a Dmytro Popov.

V první části závěrečného koncertu letošních BHS bude sólistou houslista Dalibor Karvay, v současnosti koncertní mistr Vídeňských symfoniků. V jeho podání zazní Brahmsův Koncert D dur. 58. ročník BHS uzavře monumentální dílo Eugena Suchoně Metamorfózy pod taktovkou Tomáše Netopila, jednoho z nejvyhledávanějších českých dirigentů v zahraničí.

Kromě již výše zmíněných (E. Villaume, E. Ceysson) se k pěti zahraničním orchestrům připojí hostující světově uznávaní umělci.

Filharmonii z La Scaly bude řídit kolumbijský dirigent Andrés Orozco-Estrada, sólistou koncertu bude rakouský houslista Julian Rachlin. Drážďanská filharmonie vystoupí pod vedením polského dirigenta Krzysztofa Urbańskiho a doprovodí rakouskou violoncellistku Julii Hagen. Rotterdamská filharmonie přijíždí na BHS s izraelským dirigentem Lahavem Shanim, sólistou koncertu bude ruský klavírista a americký občan Kirill Gerstein.

Dalšími umělci, kteří budou na BHS debutovat, jsou B’Rock Orchestra s norskou houslistkou Vilde Frang a belgickým dirigentem René Jacobsem, který letos vyhrál OPER! AWARDS 2023 za celoživotní dílo.

Filharmonie Brno a Slovenský filharmonický sbor v koprodukčním projektu zvou na programovou lahůdku – dirigentem bude Dennis Russell Davies, sólistkou klavíristka Polina Osetinskaja.

Program BHS pravidelně zahrnuje klavírní a varhanní recitál. Od letošního roku bude zařazen také pěvecký recitál. BHS přivítá mimořádně vzácného umělce, hosta nejprestižnějších operních a koncertních scén, polského tenoristu Piotra Beczału.

Festival navazuje na tradici uvádění slovenské tvorby pro jednotlivé hudební nástroje nebo komorní soubory. Letos je to opět klavír – skladby pro sólový klavír a pro dva klavíry od skladatelů Petera Machajdíka, Ľuboše Bernátha, Dezidera Kardoše, Jána Cikkera a dalších. Tento výběr slovenských děl představí na BHS etablovaní klavíristé Jordana Palovičová a Jakub Čižmarovič.

Notos Quartett působí na koncertních pódiích od roku 2007 a vystupuje ve známých koncertních sálech a na festivalech v Evropě, USA, Austrálii, Japonsku a Číně. Za poměrně krátkou dobu od svého vzniku získal šest prvních cen a řadu zvláštních ocenění na mezinárodních soutěžích. V programu zazní díla čtyř skladatelů, jejichž studium a tvorba jsou spjaty s Bratislavou – Zoltána Kodályho, Ernö Dohnányiho, Bély Bartóka a jejich bratislavského současníka Alexandra Albrechta.

Na písňovém recitálu vystoupí čtyři studenti zpěvu na Vysoké škole múzických umění ze třídy Dagmar Podkamenské-Bezačinské a Petra Mikuláše, pro které to bude první vystoupení na BHS.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments